داروی تقویتی (مولتی ویتامین )  زنبور عسل:

مولتی ویتامین کیمیا چوک زنبور عسل

 مطمئنا داشتن کندوهای با جمعیت بالا هدف هر زنبورداری می باشد. یکی از دلایل مهم در افزایش جمعیت کلنی زنبور عسل تغذیه زنبور عسل و تامین نیازهای غذایی آن می باشد.

چرا باید زنبورها را با شربت شکر تغذیه کرد؟

عسل (یا شربت شکر) تنها کربوهیدرات مورد نیاز برای زنبوران بوده و بدون وجود آن در عرض چند روز تلف می شوند.وجود شهد فروان در طبیعت برای زنبوران تحریک کننده بوده و علاوه بر ترغیب زنبوران به جمع آوری آن باعث می شود که جمع آوری گرده نیز افزایش یابد و در نتیجه تکثیر و پرورش لارو سرعت گیرد.

کمبود شهد در طبیعت و یا نبود عسل در کندو باعث واکنش هایی سوء در زنبوران می گردد. با کمبود شهد در طبیعت ، زنبوران تهاجمی تر شده و زنبوران چراگر از جمع آوری گرده نیز دست می کشند.کمبود شهد همچنین باعث کاهش رفتار بهداشتی زنبوران می شود.

نکته : فارق از شربت تحریکی ، باید به ازای هر هشت قاب تخم حداقل دو قاب پر از عسل باید در کندو باشد .

چرا وجود گرده برای زنبوران حیاتی است؟

جمعیت زنبوران به کیفیت و کمیت گرده بستگی دارد ، اگر کیفیت گرده پایین باشد جمعیت به مقادیر بیشتری از آن نیاز دارد تا احتیاجات خود را بر طرف کند.اگر هم کیفیت و کمیت گرده پایین باشد نتیجه اش برای جمعیت خطرناک بوده و باعث کاهش شدید میزان پرورش لارو توسط زنبوران پرستار می گردد.

در واقع عسل و گرده گل با کیفیت می تواند تمام نیازهای زنبورها اهم از کربوهیدرات ها ، اسیدهای آمینه و ویتامین و… را تامین کند.اما از آنجا که اکثریت زنبورداران تمام عسل طبیعی کندو را برداشت و بجای آن شربت شکر می دهند و همچنین کمبود گرده گل با کیفیت در اکثریت نقاط کشور ، برای رشد بهتر و سلامت جمعیت کلنی های در کنار گرده گل طبیعی که کم و بیش زنبوران از طبیعت جمع آوری می کنند و شربت شکری که زنبوردا در اختیار زنبوران (در فصول غیر شهد) قرار می دهد بهتر است از داروهای تقویتی استاندارد نیز استفاده شود.

داروی تقویتی ( مولتی ویتامین ) مخصوص زنبور عسل:

داروی تقویتی زمانی جوابگو خواهد بود که حداقل های لازم جهت افزایش جمعیت کندو مانند طبیعت مناسب ، ملکه جوان از نژاد خوب ؛ تغذیه مناسب چه در بهار و چه در زمستان ؛ کنترل بیماری ها من جمله کنه واروآ و لوک و نوزما صورت گرفته باشد.

هنگام خرید داروهای تقویتی یا همان مولتی ویتامین زنبور عسل حتما به نکات زیر دقت کنید:

  • استاندارد باشد و از فروشگاه ها و داروخانه های معتبر خریداری کنید ، اکثریت داروهای که بصورت قاچاق وارد می شوند ، حتی اگر اصل هم باشند بعلت شرایط نگهداری نامساعد از کیفیت خوبی برخوردار نیستند.
  • علاوه بر داشتن ویتامین های بخصوص ویتامین های گروه B ، E حتماااا دارای اسید آمینه های ضروری زنبور عسل باشد.
  • مولتی ویتامین های را خرید کنید که روی آن مصرف برای زنبور عسل نیز درج شده باشد و حتی المقدور از مصرف تقویت کننده های سایر حیوانات پرهیز کنید.

تلگرام زنبور عسل