ملکه زنبور چین

.

جناب دکتر رحیم عبادی (مولف کتاب پرورش زنبور عسل) در سال ۱۳۶۶ تحقیقی جهت مقایسه عملکرد پنج نژاد و هیبرید خارجی زنبور عسل با نژاد بومی ایران در مدت سه سال با مطالعات مختلف رفتاری روی آنها  انجام داده اند که خلاصه ای از این تحقیق در ادامه آورده شده است.

جهت بررسی و مقایسه عملکرد نژادها و هیبریدهای (دو رگه) زنبور عسل و مقایسه آنها با نژاد ایرانی اقدام به وارد کردن ملکه های نژادهای ایتالیایی ،  قفقازی ، کارنیولان  (کارنیکا) وهیبریدهای استارلاین و میدنایت از منابع مطمئن وتأیید شده خارجی گردید. نژاد بومی ایران نیز از منطقه بکری که احتمال برده شدن نژادها و هیبریدهای خارجی در گذشته به آنجا وجود نداشت از بین کوه های زاگرس جمع آوری و در کندوهای مدرن مستقر گردید.

در این تحقیق مشخص گردید ، پذیرش ملکه های ایرانی نسبت به سایرین بطور معنی داری کمتر است. از نظر داوام و پایداری ملکه ها وکلنی های نژادها و هیبریدها در طول زمستان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند (از نظر زمستانگذرانی شبیه هم هستند) . نژاد ایرانی تمایل بیشتری نسبت به سایرین برای بچه دهی دارد. افزایش جمعیت نژاد ایرانی در اول بهار (فروردین ماه ) سریعتر از نژاد قفقازی و مساوی با هیبرید استارلاین ولی کمتر از کارنیون، ایتالیائی و میدنایت می باشد. در حالیکه در تابستان (مرداد ماه) رشد جمعیت نژاد ایرانی از سایرین کمتر بود. تولید عسل سالانه نژاد ایرانی و قفقازی هم ردیف ولی نسبت به سایرین درسطح پائین تری عمل نمودند. فعالیت نژاد ایرانی برای جمع آوری گرده گل نسبت به ایتالیائی کمتر ولی نسبت به سایرین بیشتر بود. از نظر رفتار تهاجمی ، نژاد ایرانی نسبت به سایرین نیش زن و تهاجمی تر می باشد.

حتما بخوانید:

تفاوت کارنیکا با کارنیولان

تلگرام زنبور عسل

خصوصیات نژادی ملکه زنبور عسل

مقایسه چند نژاد زنبور عسل

ایندکس کوبیتال زنبور عسل چیست؟

طول عمر زنبور عسل کارگر ، ملکه و زنبور نر

نکاتی که هنگام خرید ملکه باید به آن توجه کرد