داروهای ضد کنه زنبور عسل:

داروهای ضد کنه زنبور عسل یک زمان بهینه و دمای مناسب جهت مصرف دارد که اثر بخشی آن در کشتن کنه های زنبور عسل را به بیشترین حد می رساند. بنابراین  باید بهترین زمان استفاده از هر دارو را شناخت تا بتوان بهترین بازدهی در مقابله با کنه واروآ داشت. مطمنا بهترین و آسانترین روش درمان استفاده از بخار اسید اگزالیک است ، به شرطی که در پاییز زمان که تقریبا تخم ریزی قطع ، جمعیت زنبور و کنه در حداقل مقدار خود است ، استفاده شود . هیچ یک از داروها در زمان جریان شهد و برداشت عسل استفاده نکنید.حتما از مقاومت کنه ها به داروهای مصرفی همانند آپیستان ، پریزن ، وانگاس ، آپی لایف وار و چک مایت مطمن شوید. حتما دوره کامل درمان هر داروی ضد کنه را بطور کامل انجام دهید تا تمام کنه های روی بدن زنبورها و کنه های داخل لارو و شفیره ها نیز از بین رود. سعی کنید از کنه کش های غیر استاندارد مانند فابکوزین یا حتی کومافوس استفاده نکنید تا سلامت محصول عسلتان به خطر نیفتد.از داروهای قاچاق و بدون تاریخ انقضا و مشکوک همانند بعضی نوارهای چینی و … خودداری کنید چون نه تنها از کنه واروآ خلاصی نمی یابید بلکه باعث تلفات شدید کندو می شود.حتما از فروشندگان معتبر داروهای استاندارد تهیه کنید.

زمان و نحوه مصرف داروهای ضد کنه واروآجهت مشاهده عکس در اندازه واقعی کلیک کنید

سوال : آیا می توان از سم فابکوزین جهت درمان کنه واروآ استفاده کرد؟

اولا: در زمان جریان شهد نباید از هیچ داروی استفاده کرد.

ثانیا: سم فابکوزین ، توسط یک شرکت اردنی (VAPCO) ساخته می شود و موارد استفاده آن طبق سایت سازنده آن جهت کنه کشی سگ و شتر و گاو یا ضد عفونی اصطبل استفاده می شود. شاید این سم ، کنه کشی قوی داشته باشد و کنه ها را از بین ببرد اما این سم بعلت دارا بودن ترکیبات سمی ، باعث آلودگی عسل و در معرض خطر قرار گرفتن سلامتی مصرف کنندگان می شود.

ثالثا : چنین داروهای غیر استاندارد و قوی شاید در کوتاه مدت کنه را درمان کنند اما مطمنا باعث مقاومت کنه در برابر دارو خواهد شد و دیگر هیچ داروی بر آنها موثر نخواهد بود و در بلند مدت مشکل چند برابر خواهد شد.

رابعا: در سایت سازنده تلویحا اشاراتی به مسموم شدن پستانداران و از بین رفتن لارو حشرات کرده است .شاید به همین علت باشد که بعضی از زنبورداران از تلفات زنبورها بعلت استفاده از فابکوزین گلایه می کنند. (دز و مقدار مناسب آن اثبات نشده است)

خامسا : مهمترین علت مصرف فابکوزین ارزان بودن آن است که میتوانید از جایگزین های ارزانتر و موثرتری چون اسید اگزالیک ، اسید فرمیک ، یا حتی!!! منتول یا تیمول استفاده کرد.

 

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

فرمول جدید اگزالیک اسید برای کنترل کنه واروآ

چگونه کنه واروآ باعث تلفات می شود

نحوه مصرف اگزالیک اسید جهت مبارزه با کنه واروآ

اسید فرمیک ، کنه زنبور عسل

درمان ارگانیک کنه واروآ