بیماری فلج مزمن زنبور عسل

 فلج مزمن زنبور عسل

این بیماری از بیماری های ویروسی زنبور عسل است که علائم آن به دو شکل زیر در زنبوران بالغ دیده می شود :

۱- زنبورها به دلیل حالت غیر عادی بال ها ، قادر به پرواز نبوده و روی زمین می خزند که این علائم با بیماری نوزما ، مسمومیت حاصل از سمپاشی گیاهان و عوارض کنه تراشه ای مشابه است ؛ ولی وجه تمایز این زنبورها این است که دارای شکمی متورم و بال هایی نامنظم هستند ؛ از عوارض دیگر این بیماری اسهال زنبوران کارگر است و زنبورها پس از چند روز می میرند.

۲- چون زنبوران آلوده قادر به پرواز نیستند ، توسط زنبوران کارگر مورد حمله قرار می گیرند ، موهای خود را از دست داده و بدن آنها بی مو ، تیره رنگ ، کوچک و سیاه و براق و چرب به نظر می رسد ؛ لذا به دلیل جلوگیری از ورود آنها ، دزدانه وارد کلنی می شوند که آنها دزدان سیاه یا سیاهان کوچک می گویند.

علاوه بر کارگران زنبور عسل ، ملکه نیز به این بیماری مبتلا می شود. علائم این بیماری در ملکه بدین صورت است که ملکه پس از جفت گیری ، یا تلقیح شروع به تخمریزی نمی کند و پس از چند روز ناپدید می شود ؛ و از علائم دیگر این بیماری ، پف کردن ملکه از مایع شفاف داخلی بدن است که پس از چند روز در کف کندو می میرد.

درمان بیماری فلج زنبور عسل:

به طور کلی برای درمان بیماری ویروسی ، راهی وجود ندارد و در مواردی که بیماری شدت داشته باشد ، می توان با تعویض ملکه و استقرار ملکه سالم و قوی ، بیماری را کنترل کرد. البته ملکه جدید از محل دیگر تامین گردد.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل سرمازدگی لارو زنبور عسل

روش ضد عفونی کردن کندوها

داروخانه تخصصی زنبور عسل

پدیده C.C.D