ملکه کارنیکا (کارنیولان)

موطن زنبور عسل نژاد کارنیکا

موطن زنبور عسل نژاد کارنیکا ، اتریش،کروآسی و تا اندازه ای هم مجارستان بعنی بطور کلی جنوب کوههای آلپ و شمال شبه جزیره ی بالکان است. اسم این زنبور از محلی بنام کارنیولان ( کارنیکا )  واقع در شمال یوگسلاوی گرفته شده است . در یونان بنام آپیس ملیفریا سکروپا نامیده شده و مهاجرین این زنبور را از اکراین به بنادر اقیانوس کبیر و روسیه برده  و در آنجا کنه واروا از روی زنبورعسل آپیس سرانا  بر روی آن منتقل شده است . نژاد کارنیکا معروفترین نژاد دنیاست  و بیشترین مطالعات بر روی آن انجام گرفته است .

مشخصات ظاهری زنبور عسل نژاد کارنیکا

زنبور کارنیکا بطور معمول شباهت زیادی به نژاد ایتالیائی (لیگوستیکا) دارد. زنبورانی با جثه باریک  و زبانی بلند (۴/۶ تا۸/۶ میلیمتر) دارند. دارای موهای کوتاه  و پرپشت هستند . بدن تیره رنگ، و در روی دومین و سومین حلقه های پشتی شکم لکه ها  و گاهی نوارقهوه ای است. ایندکس کوبیتال بزرگ (۲ تا ۵ متوسط ۴/۲ تا ۳ میلیمتر) بوده  و ایندکس تومنتم پهن و فشرده است که به آن ظاهری خاکستری متمایل به قهوه ای داده است .

ملکه زنبور نژاد کارنیکا carnica bee queen

نقاط قوت نژاد کارنیکا

بر اساس نظر  Brother Adamدر سال ۱۹۶۶ زنبور نژاد کارنیکا (کارنیولان) آرام ترین نژاد زنبورعسل می باشد . زمستان را با تعداد کمی زنبور و مقدار کمی غذا می گذراند . در صورتی که منبع گرده گل داشته باشد نوزادان زیادی را تولید می کند و در اوایل بهار قدرت رشد زیادی دارند به طوری که خیلی زود  جمعیت قوی شده و از گل های درختان میوه مقدار زیادی عسل جمع آوری می کنند .غارت در این نژاد کم  و مصرف بره موم بسیار ناچیز می باشد . حسن شهرت این نژاد مربوط به طول زمان و قدرت چرایش  می باشد و می تواند از شبدر قرمز استفاده نماید.  زنبور کارنیکا (کارنیولان)  بهترین حس جهت یابی  و کمترین اشتباه را در ورود  به کندوهای بیگانه دارد . زنبور نژاد کارنیکا با آب و هوای مختلف خودش را خوب تطابق می دهد. مناسب برای مناطق با زمستان های طولانی است. کارگران این نژاد ۱۲ درصد از سایر نژادها بیشتر عمر میکنند. در برابر بیماری نوزادان مقاومت بهتری از خود نشان می دهند.در سالهای اخیر این نژاد پس از نژاد ایتالیائی ، بطور وسیعی در سطح جهان انتشار یافته است.

نقاط ضعف نژاد کارنیکا

از صفات نامطلوب این نژاد می توان به توقف پرورش نوزادان طی دوره های جریان عسل ، مستعد بودن  به بیماری نوزما ، آکارین ، فلجی اشاره کرد . توانایی پایین رشد در آب و هوای گرم تابستان و اتکا بیش از حد پرورش نوزادان به در دسترس بودن گرده از نقاط ضعف نژاد کارنیکا می باشد. . در پائیز جمعیت کلنی  به سرعت کاهش می یابد. همچنین پیدا کردن ملکه در بین جمعیت دشوار است  مگر در مواردی که علامت گذاری شده اند.

ارسال رایگانِ به روزترین مطالب زنبورداری به واتس آپ شما

کلیک کنید

نحوه عضویت

برای عضویت در این سامانه ابتدا شماره موبایل ۰۹۳۸۳۲۴۵۶۴۶ را در گوشی خود ذخیره کنید
دقت فرمایید در صورت عدم ذخیره شماره موبایل در مخاطبین موبایل خود ، مطالب ارسالی به دستتان نخواهد رسید
بعد از ذخیره شماره در واتس آپ پیامی حاوی اسم ، تعداد کندو ، و نام شهر خود را به شماره مذکور در واتس آپ ارسال کنید
هر هفته چندین مطلب به روز به واتس آپ شما ارسال خواهد شد.