روش تولید بره موم

روش تولید بره موم

بطور سنتی بره موم با تراشیدن از دهانه ی کندو ، دیواره ها ، حریم ها و پوشش های کندو گردآوری می گردیده است. این روش که هنوز در سطح گسترده به کار می رود ، ممکن است باعث آلودگی قابل ملاحظه بره موم به ذرات چوب ، رنگ ، موم و دیگر مواد اضافی گردد.

تولید صنعتی بره موم :

آن دسته از زنبورداران که تصمیم دارند بره موم را در سطح تجاری جمع آوری کنند به شکل گسترده ای به تله های خاص گردآوری بره موم روی آورده اند. این تله ها سرندهایی حاوی سوراخ هایی کوچک هستند که در بالای کندو مستقر می گردند. زنبورها این سوراخ و شکاف ها را که به عنوان تهدیدی برای یکپارچگی کندو به شمار می آیند تلاش می کنند تا آنها را با بره موم پر کنند.

تله بره موم :

ساده ترین نوع تله ی بره موم از قابی چوبی به اندازه سطح مقطع کندو درست شده است که با پارچه ی ململ نایلونی که برای جلوگیری از ورود پشه و مگس به کار می رود پوشیده شده است. این سرند در بالای کندو و زیر در پوش فوقانی قرار می گیرد ، که به آسانی باز می شود. نوع دیگر تله ها شامل صفحات پلاستیکی نیمه سخت با ردیف شکاف هایی در آنهاست که زنبورهای عسل آنها را پر می کنند تا کندو درز بندی کنند. وقتی تله ها پر شدند آنها را بر میدارند و در فریزر قرار می دهند. وقتی بره موم سرد شود به آسانی با خم کردن صفحات پلاستیکی یا تاب دادن شبکه از قاب جدا میگردد. گردآوری بره موم به این طریق تمیزترین و با کیفیت ترین نوع بره موم را به دست می دهد. کشور چین بزرگترین تولید کننده بره موم در جهان می باشد.

همه بره موم تولید شده ، به ویژه آن مقدار که برای پوشاندن درب سلول ها به کار می رود یا برای ساختن شان های مصرف می گردد به روش های پیش گفته قابل برداشت نیست.چینی ها با نبوغ و شم صرفه جویی خویش از شیوه ی ساده ای برای استخراج این نوع بره موم استفاده میکنند.پس از استخراج عسل شان های خالی و در پوش های مومی آن را به حال خود می گذارند تا زیر پرتو آفتاب و بر روی سطحی شیب دار آب شود.نخست موم ذوب میگردد و بره موم و هر گونه ماده دیگر بر جای می ماند.هیچ یک از این روش ها با سبک تولید اقتصادی سازگار نیست و بره مومتولید شده از این طریق به زحمت بدست می آید. با این همه ، با افزایش میزان تقاضا برای بره موم تمیز و با کیفیت بالا ، می توانیم منتظر ظهور روش هایی کارآمدتر باشیم که امید می رود تا این اندازه به نیروی کار نیاز نداشته باشد. (بره موم ، مهندس سید مظاهر سیدی)