نحوه خرید کندوی عسل

زمان خرید کندو :

اسفند ماه بهترین زمان خرید کندوی زنبور عسل است ، از یک طرف زمستانگذرانی پشت سر گذاشته و از طرفی تا شروع جریان شهد زمان لازم (با مدیریت صحیح ) برای به ماکزیمم رساندن جمعیت کلنی در اختیار خواهیم داشت. اما یکی از مهمترین نکاتی که در زمان خرید کندوی جدید باید مدنظر قرار داد ، سلامت کلنی زنبور عسل است. یک کلنی آلوده و مریض نه تنها رشد نخواهد داشت بلکه با حضورش در زنبورستان میتواند سایر کلنی ها را آلوده و خسارات زیادی به بار بیاورد . در ادامه به چند بیماری و آفتی که موقع خرید باید به آن توجه کرد اشاره خواهد شد.

کنه ی زنبور عسلنکاتی که در زمان خرید کندوی عسل باید رعایت کرد:

 کنه وارآ: این آفت علاوه بر تحمیل تلفات بسیار زیاد به کلنی ، مادر بیشتر بیماری ها زنبور عسل است ، پس در موقع خرید کندو مطمن شوید که زنبور به کنه آلوده نباشد ، البته آلودگی کمتر از ده درصد قابل قبول می باشد. با روش های زیر می توانید به آلودگی کندو پی ببرید:

  • روئیت کنه بر روی بدن زنبور عسل
  • مشاهده زنبوران ناقص الخلقه (زنبورانی که بالشان ناقص و حالت پیچ خورده است)
  • تخریب شفیره های زنبوران نر و مشاهده کنه در آنها ( دوست داشتنی ترین مکان برای کنه واروآ لارو و شفیره زنبور نر می باشد) اگر کمتر از ۱۵ درصد کل شفیره های زنبوران نر کندو آلوده باشند مورد قبول است
  • حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ زنبور کارگر بالغ را در ظرف حاوی الکل یا آب گرم حاوی مایع شوینده (ظرفشویی) ریخته ( کمی تکان دهید) و بعد از ۲۰ دقیقه کنه های کف ظرف را بشمارید.اگر نسبت تعداد کنه ها به تعداد زنبوران داخل ظرف کمتر از ۱۰ درصد باشد ، قابل قبول است.

نوزما: مطمنا بهترین راه ارسال یک نمونه به آزمایشگاه است ، اما زنبوردار می تواند هنگام خرید با گرفتن تست روده از تعدادی از زنبوران بالغ و مشکوک تا حدودی از مریض بودن زنبور اطمینان حاصل کرد. در پست های قبلی در مورد تست روده و درمان اسهال زنبور عسل (نوزما) مطلب گذاشته ایم.

لوک اروپا

لوک اروپائی : بطور خلاصه علائم این بیماری بشرح زیر می باشد:

  • به محض باز کردن درب کندو متوجه بوی ترشی (شبیه بوی شیر ترشیده یا عرق پا) می شوید.
  • وجود شفیره های درب باز (سوراخ) بین شفیره های سر بسته
  • وجود لاروها بصورت پیچیده و تاب خورده داخل سلول قبل از بسته شدن ، که این لاروها به رنگ زرد و قهوه ای می باشند (وضعیت غیر عادی لاروها)

در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک به لوک از خرید کندوی عسل خودداری فرمایید.

مطالب مرتبط:

درمان لوک اروپائی

بیماری نوزما

تلگرام زنبور عسل

همه چیز در مورد کنه زنبور عسل

خرید کندوی زنبور عسل

بچه گیری مصنوعی زنبور عسل