خنک کردن کندوتجمع زنبورها جلو دریچه

مطمنا در روزها یا شب های گرم تابستان با کندوهای مواجه شده اید که تعدادی زیادی زنبور بصورت خوشه جلو دریچه کندو آویزان هستند. این نوع خوشه زدن جلو کندو حاصل گرمای داخل کندو است و زنبورها از گرما بیرون میزنند.

چرا هوای کندو را باید خنک نگه داشت ؟

در روزهای گرم به علت بالا بودن درجه حرارت هوا، بیشترین نیروی زنبور بجای حمل شهد به کندو صرف حمل آب جهت خنک نگهداشتن آن می‌گردد.اگر دمای کندو بیش از حد گرم شود ، ملکه تخم ریزی را کاهش یا حتی متوقف می کند، و در شرایط شدید ممکن است به از دست رفتن کلنی منجر شود .در واقع زمانی که هوای داخل کندو خیلی گرم شود فعالیت عادی زنبور ها مختل می شود ، و تمام فعالیت آنها متمرکز بر خنک کردن کندو می شود.

چگونه داخل کندو را خنک نگه داریم؟

خنک کردن کندو

  • یکی از راه هایی که باعث خنک ماندن کندو میشود ایجاد سایبان است.
  • زدن رنگ سفید به درب کندو باعث میشود که گرمای کمتری جذب شود. یا با قرار دادن کارتن یا شاخ و برگ درختان روی درب کندو و جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به کندو به خصوص فلز روی درب ، میتوان چند درجه هوای داخل کندو را خنک کرد. طبق آزمایش اگر  درجه حرارت محیط ۳۳ سانتیگراد باشد سقف فلزی ۴۷ درجه سانتیگراد و سقف فلزی با رنگ سفید حدود ۳۷  درجه سانتی گراد خواهد بود.
  • مطمن باشید که فضای کافی در کندو وجود دارد. می توانید از کندوهای ۱۰ قابی یک قاب را بیرون کشیده تا گردش هوا در کندو افزایش یافته و باعث خنک شدن کندو شود. همچنین قرار دادن کندو بر روی یک پایه (آجر ، بلوک یا پالت) باعث جریان هوا در زیر کندو و خنک تر شدن کندو خواهد شد. قرار دادن طبق خالی نیز می تواند در خنک تر کردن هوای داخل کندو کمک کند.
  • با قرار دادن گونی پلاستیکی بین درب کندو و قاب های کندو ، بطوری که لبه های گونی بیرون بماند می توان تا مقدار قابل ملاحظه ای به خنک شدن کندو کمک کرد.
  • پر کردن داخل درب کندو با یونولیت باعث میشود تا گرمای کمتری از سقف به کلنی منتقل گردد.
  • سوراخ های تهویه روی بدنه و درب کندو را چک کنید که مسدود نباشند، این سوراخ ها به تهویه کندو کمک خواهد کرد.
  • سعی کنید آب بهداشتی و سالم در نزدیکترین فاصله ممکن از کندوها قرار دهید.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

روش اضافه کردن طبق به کندو

خرید کندوی عسل

انواع شاخون

نحوه چیدمان کندوها در زنبورستان

روش مقابله با زنبور زرد

جلوگیری از غارت کندوها