سیاه دانه و عسل :

خواص سیاه دانه و عسل طبیعی

در مورد خواص معجون سیاه دانه و عسل (مشهور به معجون دو سین) آنچنان در احادیث معصومین و اطباء قدیمی و همچنین مقالات علمی جدید در موردش صحبت شده است که باور آن کمی دشوار است. در این نوشته قصد داریم در مورد خواص سیاه دانه و عسل در احادیث معصومین علیه السلام و منابع علمی صحبت کنیم.

در احادیث و روایت اسلامی از سیاه دانه با عنوان « شونیز» یا « حبه السوداء» یاد شده است و همچنین  به عنوان شفای هر بیماری از آن  نام برده شده است. در احادیث به خوردن سیاه دانه سفارش شده و از نقش آن در سلامتی سخن به میان آمده است. علم امروز هم سیاه دانه را لاغر کننده، دافع اخلاط زیان آور، زیاد کننده ادرار و شیر، تصفیه کننده خون، ضداسپاسم و قولنج، مسکن سرفه، خشک کننده ترشحات زخم ها و تراوش ندول چرکی و غرورها، خنثی کننده خون کثیف شده به علت سردی و بخور و اسپری آن را دورکننده حشرات،  رقیق و خارج کننده اخلاط سینه، ضد تنگی نفس افراد آسمی و مخلوط آن  با عسل نافع برای استفراغ خونی و خونریزی سینه، ضد یرقان و عطش و نارسایی کبد و طحال می داند.

پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم فرمودند : هیچ بیمارى نیست مگر شفاى آن در سیاه دانه است جز مرگ . همچنین در حدیثی دیگر میفرمایند : شب معراج دراثناء پیمودن راه، به عده ای از فرشتگان برخورد کردم که می گفتند: ای محمد(ص) حجامت را به امّت توصیه بفرما و بهترین درمان برای شما حجامت و خوردن سیاه دانه و قُست است.

شخصی به امام صادق (ع) از فزونی بول (ادرار) شکایت کرد، حضرت فرمود: سیاه دانه در آخر شب تناول کن و نیز فرمود: من آنرا می‏خورم برای تب و درد آزار چشم و درد شکم و جمیع دردها و خدا با آن مرا شفا می‏دهد.

امام رضا علیه السلام درباره خواص اعجاب انگیز سیاه دانه می فرماید:  در سیاهدانه برکت است. در چهل چیز خداوند برکت قرار داده ازحبوبات و جمادات هم سیاهدانه را بر گزیده است.

امام کاظم(ع) می فرماید: عسل را با سیاه دانه بیامیزید و بگذارید فرد تب دار از این مخلوط لذیذ سه انگشت به دهان گذارد رنج تب از جانش فرو خواهد ریخت.

شخصی خدمت امام صادق رسیده عرض کرد: صدایی در شکمم می‏پیچد و ایجاد درد می‏کند، حضرت فرمود: چرا سیاه دانه و عسل نمی‏خوری؟ به رهنمود امام عمل کرد و بهبودی یافت. امام صادق(ع) می‏فرماید: سیاه دانه شفای هر بیماری است. ما از آن برای تب، سر درد، ورم چشم، درد معده و در هر درد دیگری استفاده می‏کنیم و به وسیله آن از خدا شفا می‏گیریم.

امام رضا (ع) می فرماید:گل نرگس ببویید؛ زیرا از زکام، ایمنى مى‏بخشد و همچنین است سیاه  دانه. در حدیث دیگری میفرمایند : درسیاه دانه شفای هر دردی است مگر مرگ  و بر شما باد به خوردن عسل و سیاه دانه.

سیاه دانه علاوه بر درمان در بهداشت و زیبایی نیز کارکردهای متنوعی دارد که مهم ترین آن درمان جوش های چرکی و ناشی از چربی پوست است.

مقابله با خستگی مزمن  با سیاه دانه

سیاه دانه سرشار از مواد مغذی و مواد معدنی است ؛ به همین علت سبب تقویت بدن شده و مانع از کاهش انرژی می شود. اگر  از احساس خستگی مداوم شکایت دارید حتما روغن سیاه دانه را به برنامه ی غذایی تان اضافه کنید صبح ها به چای (ولرم باشد) چند قطره روغن سیاه دانه، کمی عسل و چند پر نعناع اضافه کنید. این کار را به مدت ۱۰ روز ادامه دهید. خواهید دید که به مرور انرژی از دست رفته برگشته و انرژی تان چند برابر می گردد.

درمان دل پیچه و درد های روده ای با عسل و سیاه دانه :

به مقدار مساوی زیره و نعناع و انیسون را بجوشانید و هفت قطره روغن سیاه دانه به آن اضافه کنید. سپس با عسل خالص آن را شیرین کرده و در موقع دل پیچه و دل درد آن را بنوشید.

درمان درد رحم با سیاه دانه و عسل :

استفاده از مخلوط سیاه دانه آسیاب شده با عسل برای تسکین درد رحم و پس درد زایمان مفید است.

درمان درد و ناراحتی های کلیوی با عسل و سیاه دانه :

یک استکان سیاه دانه را در یک لیتر آب بجوشانید و با عسل شیرین کنید و به مدت یک هفته، صبح ناشتا آن را میل نمایید.

درمان سردرد و میگرن با عسل و سیاه دانه :

نصف قاشق سیاه دانه آسیاب شده را با نصف قاشق انیسون (دانه هایی شبیه رازیانه دارد) و سه تکه میخک کوبیده شده، مخلوط کنید و با یک لیوان شیر بجوشانید (بهتر است کمی عسل خالص نیز اضافه کنید). یک فنجان از این معجون دارویی را می توانید در هنگام شروع سردرد و میگرن بنوشید.در ضمن با روغن سیاه دانه، گیجگاه و شقیقه خود را چرب کنید.

درمان ناراحتی های کبدی با عسل و سیاه دانه :

مقداری از پودر سیاه دانه را با گیاه صبر زرد ( آلوئه ورا ) و عسل مخلوط کرده و هر صبح ناشتا، به مدت هفت روز یک قاشق مرباخوری از آن را میل کنید.

افزایش اسپرم مردان با عسل و سیاه دانه :

معجون عسل و سیاه دانه جهت افزایش تعداد اسپرم و درمان ناباروری حاصل از کمبود تعداد اسپرم مفید است.

کاهش عوارض دیابت نوع دوم با سیاه دانه :

 مصرف ۲گرم سیاه دانه در روز میزان قند خون و هموگلوبین گلیکوزیه کاهش می دهد. همچنین قادر است عملکرد سلول بتا را افزایش داده، در حالی که مقاومت به انسولین را کم می کند.

کاهش فشار خون بالا با مصرف عسل و سیاه دانه:

 افراد مبتلا به این مشکل می توانند تنها طی مدت دو ماه درمان شوند. کافی است دوبار در روز ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم عصاره سیاه دانه را مصرف کنند.

با عسل و سیاه دانه با سرما خوردگی خداحافظی کنید:

سیاه دانه خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد؛ بنابراین می تواند از بیماری های مربوط به سرما مانند سرماخوردگی، برونشیت، آنفلوانزا و غیره پیشگیری کند. افرادی که بعد از ابتلا به سرماخوردگی مدام عطسه می کنند می توانند جوشانده مخلوط سیاه دانه بوداده و روغن زیتون را به مدت یک دقیقه روی پیشانی خود مرهم کنند. این مخلوط به آنها کمک می کند تا از شر عطسه ها خلاص شوند. افراد مبتلا به سینوزیت بهتر است در فصل پاییز هفته ای یک بار از بخور سیاه دانه استفاده کنند.

درمان نفخ شکم با سیاه دانه :

پودر تخم سیاه دانه را با پودر دارچین مخلوط کرده و اندکی از این مخلوط را روی غذایشان بپاشند به درمان نفخ معده کمک و دردهای ناشی از آن را کنترل می کند.

درمان جوش های صورت با ماسک سیاه دانه :

استفاده موضعی از تخم سیاه دانه و روغن کنجد برای درمان جوش های زیرپوستی بسیار موثر است. روغن کنجد و پودر سیاه دانه را با یکدیگر ترکیب کرده و آن را روی پوست صورت ماسک کنند. استفاده از این ترکیب به مدت ۲ هفته به بهبود جوش های زیرپوستی منجر می شود، اما هنگام استفاده از این ترکیب باید مراقب بود که بیش از اندازه از این روغن روی پوست استفاده نکنید چرا که استفاده بیش از اندازه از انواع روغن ها موجب بسته شدن منافذ پوستی می شود. برای استفاده از این ترکیب باید سرانگشتان تان را اندکی به این روغن آغشته کنید و روی پوست تان ماساژ دهید. اگر از دست جوش های التهابی و ترشحات چرکی رنج می برید، می توانید با استفاده از خمیر سیاه دانه برای درمان این جوش ها که غالبا بعد از بلوغ در نوجوانان به وجود می آید و در برخی موارد تا جوانی افراد ادامه پیدا می کند، اقدام کنید. برای تهیه این خمیر ۲ قاشق پودر سیاه دانه را با مقداری سرکه ترکیب کرده و آن را روی صورت خود ماسک کنید. این ترکیب کمک می کند جوش های التهابی و چرکی به مرور خشک و برطرف شوند.

طریقه مصرف سیاه دانه :

از پودر تخم سیاه دانه با پنیر در وعده صبحانه یا میان وعده عصر است. می توانید با پودر کردن تخم سیاه دانه و پاشیدن آن روی پنیری که تصمیم دارید میل کنید یک پنیر با چاشنی سیاه دانه در منزل تهیه و از آن برای بهره بردن از خواص سیاه دانه استفاده کنید. می توانید به ماست یا سالادهایتان نیز سیاه دانه بزنید و از خواص آن نهایت استفاده را ببرید.

میزان مصرف سیاه دانه :

افراد بزرگسال روزانه ۲ تا ۳ قاشق مرباخوری می توانند از این ترکیب استفاده کنند. میزان استفاده برای افراد خردسال هم بین نصف قاشق چایخوری تا یک قاشق مرباخوری می باشد.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

روش تهیه انواع ماسک عسل

نحوه خرید عسل طبیعی

عسل و کلیه درد

عسل و لیمو ترش

دارچین و عسل

فروشگاه اینترنتی فروش عسل طبیعی و خالص