هایوکلین نام تجارتی یک داروی ارگانیک برای مبارزه با انگل خارجی واروا در زنبور عسل می باشد.

داروی هایو کلین زنبور عسل

ترکیب دارو:
ترکیبات اصلی آن شامل اسید های ارگانیک است که بطور طبیعی در عسل وجود دارند.
نحوه اثر:
مایت واروا آنچنان با زندگی انگلی و بیولوژی زنبور عسل سازگاری یافته است که هر گونه تغییری از خارج موجب اختلال در سیستم زندگی انگل میزبان می گردد. هایو کلین از طریق تاثیر بر کمورسپتور های بویایی و چشایی واروا موجب تغییر در رفتار انگل شده و همزمان موجب القاء رفتار بهداشتی در کندو می شود. با تغییر خصوصیات محیط زیستی کلونی زنبور هایف کلین موجب اختلال در انگل شده و انگل این وضعیت را به صورت تغییر در زیستگاه خود حس کرده و در نهایت میزبان را ترک می کند.استفاده صحیح از این محصول هیچ گونه تاثیر منفی بر زنبور ها ، لارو ها و ملکه ندارد و چنانچه مطابق دستور العمل ارائه شده و با توجه به بیولوژی انگل استفاده شوند ، ایجاد مقاومت نمی کند باقی مانده به جا نگذاشته و بسته به مدت زمان عمل ، تاثیری نزدیک به ۱۰۰ درصد دارد.
مقدار و نحوه مصرف:
بهترین زمان درمان هایوکلین ۱۵ مرداد ماه است
ساشه هایو کلین را به اندازه دمای بدن خودتان گرم کنید( در فصول سرد) جهت اینکار می توانید آنرا در جیب خود قرار دهید . ساشه را از محل نقطه چین و در جهت فلش باز کنید. از سوراخ ریزی که در سر ساشه ایجاد شده محتویات را در بینقابهای میانی کندو و روی زنبور ها خالی کنید.
تقویم درمانی :
بهترین زمان درمان های اصلی هایو کلین با سایر دارو های ضد کنه واروا تا حدی متفاوت است. درمان اصلی اول همانند سایر دارو های زنبور عسل پس از جمع آوری عسل بصورت سه درمان با فاصله یک هفته می باشد ولی درمان اصلی دوم بجای بهار در اواخر پاییز و قبل از زمستان گذرانی بصورت تنها یک درمان صورت می گیرد.
البته هایو کلین را به علت ارگانیک بودن میتوان در هر موقع سال در صورت وجود آلودگی در کندو بکار برد حتی در زمانی که در کندو عسل وجود دارد. اواسط تابستان هفته اول مرداد زمان درمان اصلی است سه درمان با فاصله هفت روز اواخر پائیز ابتدای زمستان در دمای بالای صفر زمانی که حجره بسته وجود ندارد درمان اصلی دوم تنها یک درمان کافی است.
بهترین زمان درمان هایوکلین ۱۵ مرداد ماه است
نکات مهم و قابل توجه:
استفاده از این دارو در زمانی که تخم ریزی ملکه و در نتیجه میزان تکثیر مایت در حداقل می باشد یعنی ابتدای پاییز و یا ابتدای بهار توصیه می شود. استفاده ار هایو کلین زمانی که دمای محیط ۲۵-۱ درجه سانتی گراد است توصیه می شود.در صورتی که دمای هوای محیط اطراف کندو خیلی زیادباشد زنبوران عسل کمتر در کندو حضور دارند که این امر باعث کاهش اثر گذاری دارو بر روی
زنبوران عسل خواهد شد. بهتر است دارو در بعد الظهر و نزدیک غروب یعنی زمانی که جمعیت زنبور ها درکندو حداکثر است استفاده شود.
جدا کردن و تمیز کردن موم های بافته شده در بین قابها با اثر بخشی بیشتر دارو کمک بسیار می نماید.چنانچه قاب ها از زنبور پوشیده نیستند با برداشتن قاب های خالی ،تراکم زنبور ها روی قاب های باقیمانده را افزایش دهید این عمل باعث سهولت مصرف دارو و تاثیر بیشتر آن می گردد.
از آنجائیکه این دارو فاقد اثرات سمی بوده و از طریق مکانیسم رفتار بهداشتی خود زنبور بوده تاثیر آن فوری نبوده و چند روز پس از درمان آشکار خواهد شد.در صورتی که کندوی مورد آزمایش دارای آلودگی شدید به کندو باشد در کندو و زنبورستان باید دوره درمان تکمیلی انجام شود. در زمان درمان از داروی دیگری در کندو استفاده نشود و از تغذیه همراه درمان اجتناب شود در صورت نیاز این امور می تواند یک روز بعد از درمان با هایوکلین صورت گیرد. دارو بایستی بر روی زنبور ها ریخته شود ریختن دارو روی چوب قابها موجب هدر رفتن آن می شود.
دارو را بمیزان توصیه شده مصرف کنید . مصرف کمتر از سه بار دارو در فصول گرم تنها بیست در صد موثر است.
سایر اوقات در سال در صورت مشاهده واروا در کندو و تنها در صورت نیاز به درمان سه بار مصرف دارو با فاصله یک هفته
زمان پرهیز از مصرف:
این محصول هیچ گونه عوارض جانبی بر کندو و یا محصولات آن ندارد و باقی مانده ای بر جا نمی گذارد و به عبارتی دوره منع مصرف هایوکلین صفر است و در تمام فصول سال و همیشه می توان از آن استفاده کرد.
بسته بندی: هایو کلین به شکل مایع و در ساشه های ۱۵ میلی لیتری عرضه می گردد.

(نئومایسین + اکسی تتراسایکلین + مولتی ویتامین )
شکل دارویی : پودر محلول در آب
ترکیب‌ :یک‌ ساشه‌ یک‌ پوندی‌ نئوکسی ‌وت ‌حاوی‌:
اکسی‌تتراسایکلین‌ هیدروکلراید ۲۵ گرم‌
نئومایسین‌ سولفات‌ ۱۷٫۵ گرم‌
ویتامین‌ A 500000 واحد بین‌ لمللی‌
ویتامین‌ D 100000 واحد بین‌المللی‌
ویتامین‌ E 150 واحد بین‌المللی‌
ویتامین‌ K 200 میلی‌گرم‌
ویتامین‌B12 2 میلی‌گرم‌
ریبوفلاوین ۸۰۰ میلی‌گرم‌
اسید پانتوتنیک‌ ۱۵۰۰ میلی‌گرم
نیاسین‌آمید ۴ گرم‌‌

پودر نئوکسی ‌وت‌ می تواند جهت‌ پیشگیری‌ و درمان‌ بیماری‌ لوک‌ آمریکایی‌ و لوک‌ اروپایی‌ در زنبور عسل‌ مورد مصرف‌ قرار گیرد.
مقدار و روش مصرف ‌:
یک‌ قاشق‌ چایخوری‌ از نئوکسی ‌وت‌ را در ۲٫۵ کیلوگرم‌ شربت‌ قند حل‌ نموده‌ و در اختیار زنبوران ‌عسل‌ قرار‌دهید، در غیر این‌ صورت‌ یک ‌ قاشق‌ چایخوری‌ از نئوکسی‌ وت‌ را با ۳۰ گرم‌ شکر یا پودر قند مخلوط‌ نموده‌ و در قسمت ‌انتهایی‌ یا خارجی‌ کندو قراردهید.
‌مصرف‌ دارو ۲ بار در فصل‌ بهار به‌ فاصله‌ ۵ روز توصیه‌ می‌شود.
شرایط‌ نگهداری :‌ دور از نور ،در دمای اتاق (کمتر از ۳۰ درجه)

هرنوار حاوی ۳/۶ میلی گرم فلومترین است.

نوار فلومترین بای وارول Buyvarolشکل داروئی : نوار پلاستیک
مواردم صرف: تشخیص ودرمان واروآزیس در زنبورعسل
مکانیسم اثر: فلومترین روی دستگاه عصبی انگل اثر میکند ( نوروتوکسیک). این سم با تاثیر روی اکسون درسیستم اعصاب محیطی و مرکزی موجب باز ماندن کانالهای سدیمی و درنتیجه باعث تغییر نفوذپذیری غشای عصبی نسبت به یونهای سدیم وپتاسیم میگردد. این عمل مانع انتقال درست پیام عصبی میشود، بطوریکه درابتدا اسپاسم ولرزش و به دنبال آن فلجی و مرگ اتفاق می افتد. فعالیت وانتقال زنبورها در داخل کندو باعث میگردد که بدن آنها با نوارفلومترین تماس یافته و با مقدار کمی ازماده موثره آغشته گردد. حرکت، جابجائی وبرخورد زنبورها با یکدیگر نیز باعث پخش تدریجی فلومترین درکندو میشود. بدین ترتیب انگلهای موجود درسطح بدن سایرزنبورها درمعرض ماده موثره قرارگرفته وازبین میروند .

نوارفلومترین به نحوی ساخته شده است که ماده موثره به تدریج وبه طورمدام درنقطه تماس بازنبورها جایگزین میشود، بنابراین پس ازتماس بدن زنبورها با نوار و خروج مقداراندکی فلومترین مجددا ماده موثره به همان میزان برداشت شده و به سطح نوار هدایت شده وجایگزین میشود.

میزان وطریقه مصرف: بهترین زمان برای مصرف نوار در بهار قبل ازشروع فعالیت برای تولید یا پایان تابستان بعد ازجمع آوری آخرین محصول عسل است. نسبت به جمعیت کندو ۲ تا ۴ نواررا بوسیله قلابهای همراه بین قابهای متفاوت بنحوی آویزان کنید که مایتها بتوانند ازهردوسوی آن عبورکنند.

زمان لازم برای تشخیص ودرمان:
تشخیص: جهت شناسایی مایتهی مرده قبل از قرار دادن نوارها سینی کف کندو را با صفحه ای بپوشانید سپس وجود مایتهای مرده را پس از۲۴ ساعت برسی کنید.

درمان: نوارها راحداکثربمدت ۶ هفته درکندو قرار داده سپس آنها راخارج نمائید.
موارد عدم مصرف: طی دوره اصلی تولید عسل درکندو نباید ازاین دارو استفاده شود.
موارد احتیاط: از دسترس اطفال دورنگهداشته شود. ازآلوده شدن عسل خوراکی به نوار فلومترین جلوگیری گردد. ازمصرف مجدد نوارهای مصرف شده خوداری کنید. جهت جلوگیری ازبروز مقاومت احتمالی درانگل، نوارها نباید بیش از۶ هفته درکندو قرارگیرند. هنگام کار ازخوردن، آشامیدن وسیگارکشیدن خوداری کنید. در موقع نصب نوارها ازدستکش استفاده شود و پس از نصب دستها را با آب وصابون شستشو دهید. از نگهداری نوارها درجوارسموم ومواد شیمیائی دیگر خوداری گردد. نوارهای مصرف شده را در محلی امن بطوریکه سبب آلودگی آبهای جاری و زیر زمینی نگردد دفن نمائید. فلومترین برای ماهیان سمی است بنابراین ازانداختن نوارهای استفاده درآبهای راکد یا جاری خوداری کنید. برای حصول نتیجه بهترلازم است همه کندوهای یک منطقه بطورهمزمان مداوا شوند. بعدازخاتمه تاریخ انقضا ازمصرف خوداری گردد.
اثرات جانبی: در صورت مصرف به طریق توصیه شده عوارض جانبی ندارد.
شرایط نگهداری: فرآورده را در جای خشک وخنک وتا زمان مصرف دربسته بندی اصلی نگهداری کنید.
زمان پرهیز ازمصرف: درصورت استفاده به روش توصیه شده دوره پرهیز لازم نیست.

یک لیتر آسسول پلاس حاوی ۴۰۰ گرم استیک اسید، ۹۰ گرم لاکتیک اسید و ۱۰ گرم سیتریک اسید می باشد که در

کارخانه داروسازی مقادیر آن به دقت محاسبه شده و بر خلاف سرکه سیب که دارای غلظت های متفاوت اسید استیک می باشد؛ مقدار اسید استیک آن ثابت است. لاکتیک اسید وسیتریک اسید به عنوان عامل کمک کننده وافزایش دهنده در در تخریب دیواره نوزما سرانا و آپیس نقش مهمی را ایفا می کنند. بنابر این آسسول پلاس در دستگاه گوارش بهترین روش غیر مضر برای درمان نوزما سرانا وآپیس بدون استفاده از آنتی بیوتیک می باشد.
مکانیسم اثر آسسول پلاس :
اسید های ارگانیک دردستگاه گوارش زنبور عسل باعث تخریب دیواره نوزما سرانا و آپیس شده و افزایش قدرت نشت پذیری دیواره نوزما را ایجاد می کند و در موقعیت PHخنثی اسید ارگانیک یونیزه شده PH داخل نوزما سرانا و آپیس را پایین آورده و رشد آنها را کند و یا مختل می کند در ضمن بخش آنتی اسید ارگانیک در داخل نوزما سرانا و آپیس تجمع یافته و عملکرد متابولیکی آنها را از طریق افزایش فشار اسمزی تحت تاثیر قرار داده و حیات آنها را مختل نموده و باعث پاک سازی و ضد عفونی شدن دستگاه گوارش می شوند.
دوز درمانی : یک لیتر آسسول پلاس در ۴۰۰ لیتر شربت

آپی‌گارد Apiguard

آپی‌گارد نام تجارتی ماده درمانی طبیعی برای مبارزه با مایت وارواVarros Jacobsoni مایت آکاراپیس Acarapis Woodi در زنبور عسل می‌باشد. ماده موثره آپی‌گارد Thymolمی‌باشد. تیمول، فنل حاصل از روغن آویشن و سایر روغن‌های فرار است که به‌طور مصنوعی نیز ساخته می‌شود. این روغن طبیعی در مجاورت هوا متصاعد شده و اثرات کشندگی خود را روی مایت‌ها اعمال می ‌نماید. تیمول به ‌عنوان عامل ضد قارچ و ضد باکتری موضعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آپی‌گارد به شکل ژل تقریباً سفید رنگ و در بسته‌بندی آلومینیومی ۵۰ گرمی حاوی ۲۵% تیمول، ساخته شده است. که پس از قرار گرفتن در کندو ماده موثره تیمول آهسته و به تدریج آزاد خواهد شد.
روش مصرف :
یک صفحه مومی یا پلاستیکی یا چوبی ( به ابعاد تقریبی ۱۰و۱۰ سانتی متر) تهیه نموده و سپس ظرف ۵۰ گرمی ژل آپی‌گارد را برداشته و نیمی از آن را با استفاده از کاردک چوبی یا فلزی روی صفحه مذکور به‌طور یکنواخت بمالید به طوری که هر نیمه حاوی ۲۵ گرم ژل باشد. ( حتماً به هنگام کار از دستکش استفاده شود). بین ظرف ژل و درب کندو، باید حداقل ۵/۰ سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد تا دسترسی زنبورها به ژل امکان پذیر باشد. پس از یک هفته مجدداً ۲۵ گرم ژل آپی گارد را برروی صفحه مذکور قرار دهید. آپی‌گارد باید به مدت ۴ هفته دیگر و یا تا زمان قرار دادن غذا در کندو باقی بماند.
آپی‌گارد را نباید بیش از ۶هفته در کندو باقی گذاشت.
توجه:
مناسب‌ ترین زمان مصرف آپی‌گارد از نظر حداکثر تاثیر در سلامت کلنی‌های زنبور عسل در اواخر تابستان بعد از برداشت عسل می‌باشد. زمانی که تعداد نوزادها در کمترین حد ممکن هستند، اگرچه آپیگارد را می‌توان در بهار نیز وقتی که درجه حرارت بیش از ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد به کار برد. وقتی که دمای روزانه کمتر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد با هنگامی که فعالیت جمعیت کم است نباید از آپی گارد استفاده نمود. استفاده از این محصول در دمای بالای ۲۵ درجه سانتی گراد موجب اختلال رفتاری در زنبورها خواهد شد. کندو‌های کوچک یا در حال زمستان گذرانی با کندوهای ضعیف ممکن است تنها به یک بار درمان با ۲۵۴ گرم نیاز داشته باشند در این حالت صفحه حاوی دارو می‌بایست حداقل به مدت ۲هفته در کندو باقی بماند. جمعیت‌های ضعیف بهتر است قبل از درمان در هم ادغام شوند. این دارو با تحریک رفتار بهداشتی زنبورها، پاکسازی کندو توسط آنها را تقویت می‌کند. پس از کاربرد، دست‌ها را کاملاً شسته و در صورت تماسی اتفاقی با چشم با آب فراوان به مدت چند دقیقه بشوئید.
شرایط نگهداری:
آپی‌ گارد را در دمای معمولی اتاق یا کمتر از آن نگهداری کنید (حداقل دمای نگهداری آپی‌گارد صفر و حداکثر ۳۰درجه سانتی گراد می‌باشد).
محصول را در مجاورت آفت کش‌ها یا سایر مواد شیمیایی که باعث آلودگی آن می‌شوند و نیز در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
دارو را در بسته بندی اصلی نگاهداری و تا زمان استفاده بسته را باز نکنید.
در هنگام مصرف از مصرف دخانیات و خوردن و نوشیدن پرهیز شود.
آپی‌گارد را دور از دسترس اطفال و مواد غذایی نگهداری نمایید.
زمان پرهیز از مصرف:
از نظر بقایای محصول در عسل هیچ موردی وجود ندارد و به عبارتی دوره منع مصرف ژل آپی‌گارد صفر است و دارو به صورت طبیعی بخار شده و در عسل باقی نمی‌ماند.

دارویی با نام تجاری اکسی تترا سایکلین که با درجات خلوص متفاوتی به صورت پودر به بازار عرضه شده است و آن را به صورت محلول در شربت و یا بصورت خشک و مخلوط در پودر شکر به کلنی های زنبور عسل تغذیه می نمایند. این دارو فقط مرحله رشدی و فعال باکتری عامل بیماری لوک را از بین می برد ولی بر روی اسپورهای آن بی تاثیر است.
نحوه مصرف :
یک چهارم قاشق چای خوری پودر ترامایسین را در ۴ لیتر شربت ۱ به ۱ و در بهار ۲ به ۱ در پاییز مخلوط کنید و به مدت سه شب به زنبورها بدهید . مثلا ۱۰۰ گرم ترامایسینی که ۲۰ گرم ماده موثره دارد برای درمان ۸۰ کندو باید مصرف شود.

این قرص در مجاورت هوا تدخین و تولید گاز سمی می کند که در کندوهای خالی برای مبارزه با لارو پروانه موم خوار استفاده می شود.

استفاده از اسید اگزالیک در کنترل کنه واروآ به عنوان یکی از مهمترین آفت زنبوران عسل موثر است.اسید اگزالیک جزء مواد طبیعی موجود در گیاهان و عسل می باشد.
نحوه مصرف :
بصورت محلول : ۵ میلی لیتر از محلول ( شامل ۳۵ گرم اسید اگزالیک در یک لیتر شربت ۱ به ۱) را با سرنگ بر روی زنبورهای هر شان بریزید.
روش بخور اگزالیک اسید : یک گرم پودر اگزالیک اسید را با بخارساز به هر کندوی مهر و موم شده تزریق کنید.
روش اسپری :اسپری محلول ۳۵ گرم اسید اگزالیک در یک لیتر شربت ۱ به۱ حل و به روی زنبورها اسپری کنید

هیدروکسید سیمیازول (با نام تجاری آپیتول ) ، کنه کشی است سیستمیکی که به صورت پودر به بازار عرضه شده است. آپیتول را به دو روش برای کنترل کنه واروآ به کار می برند. یکی از طریق خوراندن شربت به زنبوران است که بسته های ۱۰ گرمی آپیتول را با ۵/۲ لیتر شربت مخلوط می کنند. این شربت را به مقدار نیم تا یک لیتر ( بسته به اندازه کلنی) به زنبوران کندو می خوارنند.روش دیگر پاشیدن روی زنبوران کندو است. برای این کار ۱۵۰ گرم شکر را در نیم لیتر آب ولرم حل کرده و سپس بسته ۱۰ گرمی آپیتول را در آن حل می کنند. از محلول تهیه شده ۵۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر (بسته به اندازه کلنی) به طور یکنواخت در بین شانها و روی زنبورهای کندو می پاشند. یک هفته بعد همین عملیات را تکرار کنید

نوار ضد کنه واروا در زنبور عسل

ماده موثره: ماده موثره آپیستان فلووالینات (C26H22N2O3CF3) می‌باشد.

آپیستان نوار زنبور

نحوه عمل: فعالیت و حرکت زنبورها در داخل کندو باعث می‌گرددکه بدن آنها با نوار آپیستان تماس یافته و به ماده موثره فووالینات آغشته گردد. حرکت، جابه‌جایی و برخورد زنبوران با یکدیگر باعث پخش تدریجی فلووالینات در تمام کندو شده و بدین ترتیب انگل‌های موجود در سطح بدن زنبورها در معرض ماده موثره قرار گرفته و از بین می‌روند.

مدت مصرف:نوار آپیستان باید به مدت ۶ تا ۸ هفته در کندو باقی بماند.پس از این مدت باید نوارها از کندو خارج گردد ادامه مصرف نوارها به مدت طولانی تر ممکن است به افزایش بروز مقاومت انگل‌ها در برابر فلووالینات منجر شود. در هر سال مصرف یک بار نوار آپیستان در هر کندو کافی است.

زمان مصرف: موثرترین زمان مصرف نوار آپیستان اوایل بهار بیش از آغاز فعالیت عسل‌سازی ، و یا در پاییز، پس از برداشت آخرین محصول عسل می‌باشد.

مقدار و روش مصرف: دو نوار در هر کندو، یکی بین قاب های شماره ۳ و ۴ و یکی بین قاب‌های شماره ۷ و ۸ آویزان شود. در کندوهای کوچکتر و کندوهای سنتی استفاده از یک نوار کافی است.

زمان قطع دارو: ۶ تا ۸ هفته پس از نصب نوار.

مکانیسم اثر: فلووالینات از گروه پیروتروئیدها بوده، به صورت تماسی عمل می‌کند و سبب مرگ انگلهای خارجی می‌شود. نوار فلووالینات به گونه‌ای ساخته شده است که ماده موثر آن به تدریج و بطور مداوم در سطح نوار جایگزین می‌شود.
موارد مصرف: جهت درمان بیماری واروآ در زنبور عسل بکار می‌رود.
مقدار و روش مصرف: برحسب اندازه کندو یک یا دو نوار فلووالینات در زیر کندو نصب می‌شود.
طول مدت درمان ۶ تا ۸ هفته می‌باشد. یک بار درمان در سال برای هر کندو کافی است.
زمان پرهیز از مصرف: اگر نوارها پس از مدت توصیه شده یعنی ۶ تا ۸ هفته از کندوها خارج شوند. در استفاده از عسل زمان پرهیز وجود ندارد.

واروسیــد: دارویی صددر صد گیاهی است. این دارو ترکیبی از مواد موثره آویشن باغی، اسطوخودوس و مواد

واروسید داروی کنه واروا زنبور عسل

موثره چندین گیاه دارویی دیگر می باشد که خواص ضد انگلی به ویژه انگلهای خارجی (  واروا ، کنه ها و … ) دارند.این دارو به نحوی فرموله شده که اجزاء مختلف آن اثرات درمانی یکدیگر راتشدید می کنند.
ترکیبات و خواص درمانی: واروسید ترکیبی از اسانس آویشن باغی حاوی ترکیبات فنلی مانند تیمول، کارواکرول و نیز ترکیبات عصاره اسطوخودوس شامل لینالیل استات و لینالول می باشد که دارای خواص ضد انگل های خارجی به ویژه جرب واروا است.
این ترکیبات باعث مقاومت قارچی و یا باکتریایی نمی گردند و فاقد هر گونه عوارض جانبی برای زنبور عسل و انسان می باشند. لازم به ذکر است که این دارو هیچگونه باقی مانده ای در فرآورده های زنبورعسل نخواهد داشت.

موارد مصرف: پیشگیری و درمان بیماریهای انگلی زنبور عسل ( به ویژه  واروا)

نحوه مصرف و دوز درمانی: تا یک هفته، هر ۲روز یک بار و هر بار ۱۵ مرتبه درداخل کندو و بین شان ها اسپری شود.
دوز پیشگیری: در ماه هایی از سال که در زنبورداریها، آلودگی به جرب وجود ندارد هر ۲هفته یک بار و هر بار ۱۵ مرتبه در بین شان ها، دارو را اسپری نمایید. در ماه هایی از سال که واروا شیوع پیدا می کند، هفته ای یکبار و هر بار ۱۵ مرتبه دارو را در بین شان ها اسپری نمایید.
موارد منع مصرف: ندارد.
نگهداری:در جای خشک و خنک دور از نور آفتاب نگهداری شود

گروه دارویی: آنتی بیوتیک
شکل دارویی: پودر محلول در آب
ترکیب: یک گرم از پودر حاوی ۲۵ میلی گرم فوماژیلین DCH فعال می باشد.
موارد مصرف: داروی اختصاصی برای درمان بیماری نوزما در زنبور عسل.

مقدار و روش مصرف : برای درمان نوزما، ضروری است هر کلنی ۱۰ قاب مقدار ۱۰۰میلی گرم ماده موثره فوماژیلین دریافت نمایند اگر کلنی دارای طبقه باشد برای هر طبقه ۷۵ میلی گرم باید اضافه شود. بچه کندوهای ۵ قاب نیز ۷۵ میلی گرم فوماژیلین دریافت می کنند. فوماژیلین داروی فصلی بوده و ۲ بار در سال، اوایل پاییز و بهار مصرف می گردد.

درمان پاییزی: در فصل پاییز دارو به شکل شربت خوراکی تجویز می شود.

فوماژیلین نوزما زنبور عسل

طرز تهیه و مصرف شربت خوراکی: یک ساشه ۵۰ گرمی فوماژیلین به ۲ لیتر آب ولرم (حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد) اضافه و بهم زده شود و سپس مقدار ۵۰ لیتر شربت ( دو قسمت شکر+ یک قسمت آب) که خنک شده است به آن افزوده ، کاملا مخلوط شود. شربت ۴ مرتبه، هرمرتبه یک لیتر با فاصله ۷ روز به هرکندوخورانده شود، فوماژیلین نسبت به حرارت حساس می باشد، لذا هنگام تهیه از مصرف آب داغ و شربت گرم خودداری شود.در ضمن شربت باید جایی گذاشته شود که آخرین نوزادان متولد شده بتوانند از آن استفاده کنند.

درمان بهاری: در فصل بهار و درعفونتهای شدید دارو به شکل پودر خوراکی یا اسپری مایع مصرف می گردد.
روش تهیه و مصرف پودر خوراکی: به یک ساشه ۵۰ گرمی مقدار یک کیلوگرم پودر قند نرم شده افزوده و مخلوط نموده، سپس به تدریج ۱۷ کیلوگرم پودر قند نرم شده افزوده و کاملا مخلوط نمایید مقدار مصرف برای هر کندو ۳ کیلوگرم می باشد، به طوری که مقداری ازپودر قند حاوی دارو بر روی قسمت فوقانی چوب قاب های کندو پاشیده شود.
مصرف دارو به شکل اسپری مایع:
برای این منظور به یک ساشه ۵۰ گرمی مقدار ۲ لیتر آب ولرم افزوده سپس ۱۵ لیتر شربت ( دو قسمت شکر+ یک قسمت آب) خنک شده به آن اضافه کرده خوب مخلوط نموده و اسپری کنید و در عفونتهای شدید پس از ۲ روز درمان را تکرار نمایید.
توجه:
فقط کلنی هایی تحت درمان قرار گیرند که به حد کافی قوی باشند کلنی های ضعیف باید حذف شوند و لوازم مربوط به آنها ضد عفونی گردند. کندوهایی که در پاییز درمان شده اند، در بهار با نصف مقدار دارو درمان می شوند.
موارد احتیاط:
۱- در زمان شهدآوری از مصرف دارو خودداری نمایید.
۲- شربت و یا پودر خوراکی را به اندازه نیاز تهیه کنید.
شرایط نگهداری: ساشه ها را در یخچال نگهداری نمایید.
بسته بندی: ساشه ۵۰ گرمی

این دارو بصورت پودر و نوارهای دودزا به مقدار دو تا سه نوار در هر کلنی مصرف می شود. مصرف نوارها دو تا سه بار به فاصله هفت تا ۱۰ روز توصیه می شود. در بهار مبارزه در چهار نوبت و به فاصله دو تا سه روز انجام می شود. برای بچه کندوهای ضعیف نصف نوار و برای کندوهای هفت تا ۹ قاب یک نوار و برای کندوهای قویتر سه نوار در هر نوبت لازم است.

نوار را باید به یک قاب خالی با سیم آویزان کرد و با یک چراغ الکلی روشن کرد. پس از بستن درب کندو، تمام سوراخها و درزهای کندو را باید گرفت تا دود حاصله هدر نرود. پس از یک ساعت درب کندو را باز می کنیم و صبح روز بعد کف کندو را تمیز می کنیم

شکل دارویی: در بسته های ۱۵۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰۰ گرمی
ترکیب:

Lamiacees, Myrtacees, Poaceses
Thymol
Vegetable extract

ویژگی ها :
محصولی  طبیعی حاوی انواع عصاره‌های گیاهی است که برای مبارزه با کنه واروا و سایر انگل‌های رایج در پرورش زنبور عسل و افزایش مقاومت سیستم ایمنی زنبور نسبت به عوامل خارجی مصرف شود. مصرف این دارو هیچ گونه باقی‌مانده در عسل باقی ندارد .

موارد مصرف: پیشگیری و کنترل کنه واروا و افزایش مقاومت سیستم ایمنی زنبور برعلیه انواع انگل‌های خارجی زنبور عسل
مقدار و روش مصرف: ۱۰ گرم از پودر آرومابی را در یک ظرف فلزی ریخته و ترجیحاً برروی آن یک مقوا قرار دهید و آن را بر روی یکی از شانه‌های داخل کندوی زنبور عسل قرار دهید. این عمل را ۱۰ روز بعد و ۳۰ روز بعد نیز تکرار نمایید. ( حداکثر ۳ مرتبه طی ۳۰ روز کافیست).
زمان مصرف: یک بار در اول بهار زمانی که حرارت به بالای ۱۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. (یعنی زمانی که رشد کلنی زنبورها آغاز می‌شود) و یک بار در اوایل پاییز (البته اگر استفاده از شربت آغاز شده باشد نباید از این پودر استفاده شود).
موارد هشدار: هنگام استفاده از این پودر از دستکش استفاده شود از ریختن پودر درون ظروف پلاستیکی و یا پاشیدن آن برروی زنبورها خودداری شود.
شرایط نگهداری: در جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری شود.
نوع بسته بندی: در ظروف یا کیسه های ۱۵۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۵۰۰۰ گرمی

آپی لایف وار Api Life var

گروه دارویی: ضد کنه واروا

شکل دارویی: قرص تصعید شونده ۱۱ گرمی به ابعاد ۵/۷×۵×۵ سانتی متر

ترکیب در ۱۰۰ گرم :

Thymol Crystals   ۷۴٫۰۸ gr

Eucaliptus Oil       ۱۶٫۰۰ gr

Camphor Crystals   ۳٫۷۰ gr

Menthol Crystals     ۳٫۷۰ gr

اختصاصات: این قرص طی ۷ تا ۱۰ روز در درون کندوی زنبور عسل به تدریج تصعید می‌شود. مصرف این دارو که صد در صد طبیعی می باشد هیچگونه باقی مانده در عسل باقی نمی گذارد و برخلاف نوار های آغشته به سم مورد مصرف در کشور هیچ گونه خطرات زیست محیطی برای طبیعت و سلامت زنبورداران ندارد.

موارد مصرف : مبارزه با کنه واروا آکاراپیس در کندو‌های زنبور عسل.

مقدار و روش مصرف: برای هر کندو یک قرص را به ۴-۳ قطعه تقسیم شده و به مدت ۱۰ -۷ روز برروی شانه‌های عسل درون کندو قرار داده می‌شود و بسته به آلودگی کندو و منطقه این کار حداکثر ۴-۳ بار تکرار می‌شود.

موارد احتیاط:در کندو به طور هم زمان با سایر کنه کش ها و سموم رایج نباید منصرف شود در هنگام استفاده ترجیحاً از دستکش استفاده شود. در هنگام مصرف نباید عسل در کندو موجود باشد. ترجیحاً در حرارت کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد مصرف شود.

شرایط نگهداری:در جای خشک وخنک و به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری شود.

نوع بسته بندی:بسته های ۴ لایه آلومینیومی پلی تن حاوی دو قرص (۵/۰-۰) ۱۱ گرمی، جمعاً به وزن ۲۲ گرم وارد.

آنتی بیوتیکی که مانند ترامایسین برای پیشگیری و یا از بین بردن مرحله رشدی و فعال عامل بیماری لوک آمریکائی استفاده می شود. لازم به ذکر است که این داروها بر روی اسپورهای باکتری بی تاثیر است

پریزین
کنه کشی سیستمیک است که به صورت امولسیون و نوار عرضه شده است.این محلول را به نسبت یک به پنجاه در آب حل نموده و ۵۰ سانتی متر مکعب از محلول رقیق شده برای یک کندو مورد استفاده قرار می گیرد.مصرف این دارو نیز می تواند در ابتدا و یا آخر دوره پرورش لاروهای داخل کندو(اوایل بهار و یا پاییز) باشد.این دارو بعد از برداشت عسل قبل از شروع زمستان گذرانی در دو نوبت به فاصله چهار روز در توده زنبورعسل در داخل کندو پاشیده می شود.

ماده متبلور سفید رنگی که بخار آن خاصیت حشره کشی دارد و پروانه کرم موم خوار را فرار می دهد ، سم گازی تدخینی برای مبارزه با لارو پروانه موم خوار

سم گازی برای از بین بردن تخم های پروانه موم خوار و کنترل کرم موم خوار

از آمیتراز جهت درمان بیماری واروآتوز در زنبور عسل استفاده میشود.

مقدار و روش مصرف:

جهت درمان واروآتوز در زنبور عسل می توان به روشهای زیر عمل کرد.

 خوراکی: مقدار ۵/۲ تا ۵ میلی لیتر از محلول آمیتراز در ۵۰ میلی لیتر شربت غلیظ (۱:۱) در اختیار زنبورها قرار داده شود. تجویزهای بعدی در فاصله ۴ روز و۲ تا ۴ هفته انجام میگردد.

اسپری کردن: مقدار ۵/۲ میی لیتر از آمیتراز را در ۱۰۰ میلی لیتر آب حل نموده و اسپری نمایید.

نوارهای دود کننده: این نوارهای دودکننده باید در محلول نیترات پتاسیم وارد شود و سپس از ۱ تا ۲ میلی لیتر از محلول آمیتراز روی آن چکیده شود تا ۴ روز روزی ۱ نوار آماده شود و مشتعل در کندو قرار داده شود.

موارد منع مصرف:

در زنبوز عسل؛ عسل تولیدی در طول درمان نباید به مصرف خوراکی انسانی برسد.

دسته دارویی: آنتی بیوتیک
اریترومایسین ۵% داروی اختصاصی جهت درمان بیماری لوک اروپایی (loque) در زنبور عسل می‌باشد.
مکانیسم اثر: اریترومایسین از آنتی بیوتیک‌های ماکرولید بوده و با اختلال در کار سنتز پروتئین سلولی از رشد میکروارگانیسم‌ها جلوگیری بعمل آورده و بر این اساس اثرات باکتیریواستاتیک خود را اعمال می‌کند.
موارد مصرف: اریتروماسین بیشتر بر باکتری‌های گرم مثبت اثر دارد. مصرف نوع خوراکی در عفونتهای ناشی از مایکوپلاسما و کلستریدیای ماکیان می‌باشد.

در حال به روز رسانی می باشد