کندوهای نیش زن و تهاجمی

بازدید کندوی نیش زن

گاهی زنبوردارها از تهاجمی و نیش زن بودن بعضی کندوهای زنبورستان خود گلایه دارند و بیان می کنند تا درب کندو را باز می کنیم زنبورها به ما  حمله می کنند. تهاجمی و نیش زن بودن یک کندو ، از معایب کلنی محسوب شده و زحمت زنبوردار را در مدیریت و بازدید کندو چند برابر می کند.

چرا یک کندو نیش زن و تهاجمی است ؟

علت تهاجمی و نیش زن بودن زنبور عسل یا ژنتیکی است یا بخاطر استرس های محیطی است. به زبان ساده تر تهاجمی و نیش زن بودن یا از خصوصیات نژاد و ژنتیک زنبور عسل می باشد ، یا عوامل محیطی باعث عصبانیت زنبورها شده است.

عوامل که باعث تهاجمی شدن زنبور عسل می شود :

  • کاهش جریان شهد : زمانی که زنبور گرسنه و ذخیره غذایی کافی در اختیار نداشته باشد حالت تهاجمی آن افزایش می یابد.در واقع ذخیره اندک عسل یکی از فاکتورهای است که سبب افزایش حالت تهاجمی زنبور عسل می شود.همچنین کاهش ناگهانی شهد در طبیعت نیز سبب عصبانیت زنبورها می شود.
  • عدم وجود ملکه در کندو یا پیر بودن ملکه : اگر یکی از کندوهایتان حالت تهاجمی و عصبی به خود گرفته ، می توانید به وجود ملکه در کندو مشکوک شوید. کندوی که ملکه خود را به هر دلیل از دست داده باشد نسبت به کندوی ملکه دار نیش زن و تهاجمی تر است.همچنین ملکه های مسن بدلیل پخش فرمون کمتر اثری مشابه کندوی های بدون ملکه دارند. اگر کندوی دارید که طی یکی دو سال قبل آروم بوده و امسال تهاجمی شده ، یکی از دلایل آن می توان پیر بودن ملکه کندو باشد.
  • کنه واروآ : یکی از دلایل تهاجمی بودن زنبور عسل ، آلودگی کندو به کنه می باشد. کنه واروآ یکی از دلایل اضطراب و عصبانی شدن زنبور عسل می باشد.
  • شرایط آب و هوایی : در پاییز بعلت سردی هوا و همچنین کمبود شهد زنبورها تهاجمی تر هستند. این اتفاق نیز در تابستان زمانی که دمای کندو بسیار بالا است مشاهده می شود.
  • سر و صدا و امواج : اگر کندو در مناطق مسکونی باشد ، سر و صدای محیطی و امواج دکل های تلفن و برق و …. نیز در اضطراب زنبورها بی تاثیر نمی باشد.

آرام کردن کندوهای نیش زن و تهاجمی :

زنبور تهاجمی

اگر زنبورهایتان در اکثر فصول سال حالت تهاجمی دارند این حالت بر میگرده به ژن تهاجمی آنها و راهی جز تعویض ملکه کندو وجود ندارد. سعی کنید یک ملکه جدید از نژادی آرام تهیه و آن را به کندو معرفی کنید.روش های معرفی و تعوض ملکه. البته چون اکثریت ملکه های موجود در ایران هیبرید یا همان دو رگه هستند ، ملکه های حاصل از این ملکه ها ممکن است در سال های بعد تهاجمی شوند.

اگر عصبانیت و حالت تهاجمی زنبور از ژنتیک زنبور نباشد می توان با راه حل های از حالت تهاجمی آن ها کاهید. اول از همه سعی کنید علت عصبی بودن زنبورها را شناسایی کنید و سپس راه حلی برای آرام کردن آنها بکار ببرید.

اگر جریان شهد در طبیعت کاهش یافته حتما زنبورها را با شربت شکر تغذیه کنید.البته بعلت کمبود شهد حتما مراقب غارت کندوها باشید. همچنین میتوانید در شربت شکر کمی عرق نعناع اضافه کنید. این گیاهان بعلت دارا بودن ترکیبات شیمیایی مانند لینالول در آرام کردن زنبورها تاثیر مثبتی دارند.

از بازدید کندو در روزهای سرد و ابری و همچنین هنگام وزش باد خودداری کنید. در تابستان و روزهای گرم کندوها را خنک نگه دارید زیرا گرما خود دلیلی برای مضطرب شدن زنبورها می باشد. روش خنک کردن کندو.

کنه واروآ یکی از بزرگترین عامل تلفات زنبور عسل است در واقع تلفات همه بیماری ها با هم شاید به اندازه تلفاتی که کنه واروآ به زنبور عسل وارد می کند نباشد.سعی کنید حتما دو بار در سال جهت درمان کنه واروآ اقدام کنید. کنه نقش زیادی در تشویش و اضطراب کلنی زنبور عسل دارد.

قبل از بازدید کندوی نیش زن از سوراخ درب کندو ابتدا کمی با دودی دود دهید و یک دقیقه بعد درب کندو را باز کنید. دود و کاهش حالت تهاجمی زنبور عسل.

البته ضربه ، یا پوشیدن لباس های تیره ، یا استفاده از عطر و ادکلن در هنگام بازدید نیز از دلایل تهاجم زنبور عسل می باشد.

اگر چندتا از کندوهای زنبورستان حالت تهاجمی دارند (و سایر کندوهای دیگر آرام هستند) می توانید اقدامات زیر را امتحان کنید. (موارد زیر تجربی است و در مواردی باعث آرام شدن کندو شده و توصیه به اجرا نمی شود)
روزهای گرم و آفتابی میتوانید درب این کندوها را برای حدود بیست دقیقه باز بگذارید ، این عمل را طی چند روز تکرار کنید.(مواظب ذوب شدن موم ها و غارت احتمالی باشید)
میتوانید طی دو روز کندوی که خیلی حالت تهاجمی دارد را ۹۰ درجه بچرخانید.

مطالب مرتبط:

روش طبق دادن به کندو

تلگرام زنبور عسل

فروش عسل طبیعی

انواع شاخون در کندو

بچه گیری مصنوعی

خرید کندوی عسل