تصفیه موم زنبور عسل

موم تصفیه کن برقی خورشیدی زنبور عسل

جهت استخراج موم از شان های تیره (پوکه های تیره و خراب) از دستگاه پرس و سانتریفیوژ همراه با بخار آب قوی استفاده میکنند. در زنبورداری تصفیه موم در چند نوبت در سال انجام میپذیرد و خرید لوازم مورد نیاز برای تصفیه موم بعلت گران بودن برای زنبوردار ممکن نیست و اکثر آنها توسط خود زنبوردار ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

تمام روش های تصفیه موم مستلزم ذوب کردن آن است.از طرف دیگر موم آتش گیر بوده و می سوزد و لذا باید اختیاطات لازم در هنگام ذوب کردن موم به عمل آید.روش هایی که موم در آب قرار داده شده و پس از ذوب شدن از صافی گذرانده می شود سالم تر  از روش های است که در آن موم مستقیما حرارت داده می شود و حرارات موم با شعله چراغ و در فضای بسته صحیح نمی باشد زیرا به بسیاری از زنبورداران در اثر انجام دادن این عمل خسارت وارد شده است و بخار آب نیز نباید با فشار زیاد مستقیما با موم تماس پیدا کند ، زیرا این کار ممکن است قسمتی از موم صابونی شود.

موم ذوب کن خورشیدی:

موم تصفیه کن فشاری

بهترین و کم هزینه ترین روش تصفیه موم مخصوصا در فصول آفتابی و گرم سال استفادهد از این وسیله می باشد. در این دستگاه صفحه ای که موم ها برای ذوب شدن هر چه سریعتر روی آن قرار می گیرد از جنس فلز و بصورت شیبدار در نظر گرفته می شود. در قسمت جلو شبکه توری فلزی وجود دارد که مانع از مخلوط شدن مواد زائد با موم های مذاب می شود. برای تثبیت و استفاده هر چه بیشتر از حرارت نور خورشید می توان از پنجره های دو جداره استفاده نمود.

دستگاه عمل آوری موم با استفاده از آب گرم:
در این دستگاه در پوش ها و شان ها در ظرفی به همراه آب دما داده می شوند. موم ذوب شده بالا آمده و از طریق شیر خروجی که در بالای دستگاه تعبیه شده است به ظرف دیگری می ریزد و مواد زاید به همراه آب در ظرف باقی می ماند . به منظور نگهداری موم در سطح شیر خروجی ، آب گرم از طریق لوله ای واقع در سمت راست به قسمت زیرین دستگاه وارد می شود.

زنبورداران در ایران برای تصفیه و خالص سازی موم از  مواد زاید ، موم را در گونی ریخته و آن را  داخل بشکه ی آب قرار داده و بر روی آن سنگی می گذارند پس از گرم کردن آب موم موجود در مواد زاید داخل گونی ذوب شده و با فشار سنگ روی گونی بالا آمده و به ظرف دیگری انتقال داده می شود.بعضی دیگر به جای استفاده از سنگ ، منگنه ای در بالای بشکه نصب کرده و با پیچاندن منگنه فشار لازم را برگونی حاوی مواد زائید و موم وارد می کنندد.

مطالب مرتبط:

تغذیه زنبور عسل با بره موم

تلگرام زنبور عسل

خواص درمانی موم

تهیه عصاره بره موم

مبارزه با پروانه موم خوار

جمع آوری بره موم