تصفیه عسل

روش تصفیه کردن عسل صاف کردن عسل

اکستراکتور کردن قاب های عسل باعث می شود که عسل همراه با ناخالصی های مانند ذرات موم ، دانه های گرده ، اجساد زنبورهای مرده و حباب های هوا باشد که این ناخالصی ها باید از عسل جدا گردد. برای تصفیه کردن عسل می توان از روش های زیر استفاده نمود:

تصیفه کردن عسل به روش ته نشینی :

– عسل را در ظرفی که معمولا از استیل یا فولاد ضد زنگ است می ریزند. پس از مدتی ناخالصی‌ها براساس وزن خالصشان جدا می شوند ، یعنی حبابهای هوا ، تکه‌های موم عسل، قطعات حشرات و دیگر ذرات بر روی سطح شناور ؛ مواد معدنی و اجسام سنگین در پایین عسل ته نشین می شوند. ناخالصی های شناور روی سطح عسل را می‌توان با دقت جدا نمود یا می توان با تعبیه یک شیر در کف ظرف به راحتی عسل را داخل ظروف بسته بندی ریخت بدون اینکه مواد و ذرات ناخالصی شناور روی سطح داخل ظروف بسته بندی شود.. سرعت ته‌نشین شدن به عوامل مختلف همچون اندازه اجسام، اندازه ظرف و کشش عسل یعنی میزان رطوبت عسل و به دما بستگی دارد مثلاً تکه‌های کوچکتر آهسته‌تر ته‌نشین می‌شوند.

تصفیه عسل با استفاده از صافی :

– بعضی از ظروف صافی عسل دارای شبکه های توری فلزی به اندازه های مختلف از ریز تا درشتند و قادرند این مواد را جدا سازند. عبور از صافی می‌تواند جایگزین یا مکملی بر عمل ته نشین شدن باشند. این روش غالباً در کارگاه های بزرگ انجام می‌شود، جایی که مقدار زیادی از عسل در مراحل مختلف عمل آوری دارند. هر چه قدر که صافی ریزتر باشد باید دمای عسل بالاتر باشد. برای تصفیه عسل با صافی بهتر است چند ساعت ظرف عسل در آفتاب باشد تا راحتتر از صافی عبور کند. انواع صافی اعم از فلزی و پارچه ای (توری) در بازار موجود است.دمای بالا علاوه بر از بین بردن بعضی خواص مفید عسل اگر قبل از صاف شدن عسل, درجه حرارت عسل بالا برده شود یعنی بیش از ۴۶ درجه سانتی گراد, مواد داخل آن ذوب شده و روی عطر و طعم عسل اثر گذاشته و موجب کاهش کیفیت آن خواهد شد.

مطالب مرتبط:

روش تصفیه کردن موم زنبور عسل

تلگرام زنبور عسل

علت شکرک زدن عسل طبیعی

خواص عسل

زمان مناسب برداشت عسل

تغذیه زنبور عسل با بره موم