تقویت کندوی ضعیف

راه های تقویت کلنی (کندوی) ضعیف :

نکته: تمام پیشنهادات زیر برای یک کلنی ضعیف سالم راه گشاست ، درصورت بیمار بودن کندو به نوزما و کنه واروآ و لوک و… بهتر است ابتدا کلنی کاملا درمان شده ، سپس کارهای زیر را انجام دهید.همچنین اگر کندوی شما خیلی ضعیف است و امکان دارد به جمعیت مناسب در فصل عسل آوری نرسد بهتر است با یک کندوی قوی ادغام شود. از ادغام دو کندوی ضعیف خودداری کنید.

تعویض ملکه کلنی ضعیف :

یکی از دلایل ضعف کلنی ها ملکه های پیر یا ناقص می باشد . اگر کلنی شما ملکه اش پیر و یا توان تخم گذاری خوبی ندارد بهتر است . ملکه کندوی خود را با یک ملکه جوان  از یک نژاد خوب تعویض کنید.

تغذیه تحریکی جهت افزایش جمعیت کندوی ضعیف :

وقتی که برای تغذیه بخواهیم از شربت (آب + شکر) استفاده کنیم ، غلظت شربت بسته به فصول و هدف ما تغییر می کند. در بهار جهت تغذیه از شربت ۱ به ۱  (یک قسمت شکر + یک قسمت آب) در پاییز از شربت ۲ به ۱ (دو قسمت شکر + یک قسمت آب) استفاده می  کنیم و اگر هدف تحریک زنبوران به پرورش نوزادان باشد از شربت ۱ به ۲ (یک قسمت شکر + دو قسمت آب) استفاده می شود .

بعد از کافی بودن تغذیه زنبور عسل (تقریبا به ازای هر هشت قاب تخم و شفیره دو قاب عسل ) جهت تحریک ملکه هر روز حدود یک لیوان شربت ۱ به ۲ که در بالا اشاره شد به هر کندو بدهید.

زمان مناسب شربت دادن به کندو:

تغذیه شربت در اوایل صبح در ترغیب زنبوران برای جمع آوری گرده نسبت به تغذیه شربت در عصر موثرتر است. تغذیه کم و هر روز یکبار شربت بهتر از تغذیه هر سه روز یکبار است.

تغذیه با کیگ گرده و یا گرده گل:

یکی از دلایل کاهش تخم ریزی ملکه عدم ترشح ژل رویال کافی ، جهت تغذیه خود و لاروهای توسط زنبورکارگر می باشد.برای تولید ژل رویال کافی نیاز به پروتئین می باشد . منبع پروتئین برای زنبور عسل گرده گل است . درصورتی که در منطقه شما بهار دیر هنگام و یا کمبود گل در طبیعت به هنگام فصل بهار می باشد بهتر است به طور مصنوعی این پروتئین را به زنبور ها برسانید . برای این کار به زنبورها شربت گرده (گرده را در شربت بدون گرما حل کنید) یا کیک جانشین یا مکمل گرده به زنبور بدهید.

 افزایش جمعیت زنبور پرستار کندوی ضعیف:

تخم ریزی ملکه متناسب با جمعیت زنبور جوان و پرستار می باشد ، جهت افزایش تخم ریزی ملکه ، از کندوهای قوی و سالم خود یک یا دو قاب شفیره در حال تولد (بدون زنبور) برداشته و به کندوهای ضعیف اضافه کنید.

استفاده از داروهای تقویتی زنبور عسل:

سعی کنید از مولتی ویتامین های استاندارد و ساخت داخل استفاده کنید. داروی تقویتی باید شامل ویتامین های مورد نیاز زنبور عسل مخصوصا ویتامین های گروه B و ویتامین E و C باشد. همچنین وجود اسید آمینه ها خیلی مهم است. پس داروی شامل ترکیب ویتامین ها و اسیدهای آمینه را خریداری کنید.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

تغذیه زنبور با پور خشک

دلایل کاهش تخمگذاری ملکه

تاثیر منابع پروتئینی بر طول عمر زنبور

فروش عسل طبیعی

انواع داروهای زنبور عسل

ملکه ساسکاتراز