ضد عفونی کردن کندوی زنبور عسل

ضد عفونی کردن کندو زنبور عسل

 زنبور عسل حشرات اجتماعی هستند و به همین دلیل درمعرض خطر بیماری های واگیردار می باشند، بنابراین ضروری است که زنبورداران علاوه بر شناخت علائم  آفات و بیماری های زنبور عسل، راه کارهای کاهش تاثیر آنها در کندو، و جلوگیری از گسترش آنها در زنبورستان را هم بدانند تا در صورت مواجه با آن در سریعترین زمان ممکن جهت درمان و پیشگیری از شیوع آنها اقدام کنند.
ضد عفونی کردن کندوها و تجهیزات به ظاهر سالم هم باید قبل از استفاده با دقت کامل انجام شود.زیرا بسیاری از عوامل ایجاد بیماری می توانند در یک کندو تا مدت ها باقی بمانده و باعث ایجاد بیماری شوند. باکتری های عامل بیماری لوک اروپائی (EFB) و لوک آمریکائی (َAFB) می توانند تا سالها در کندو باقی مانده و باعث ظهور مجدد بیماری شوند. از این رو رعایت استانداردهای بهداشتی لازم و ضروری است و بعلت حساسیت زنبور کوچکترین سهل انگاری باعث خسارات فراوانی خواهد شد.

روش های ضد عفونی کردن کندو و وسایل و لوازم زنبورداری:

استفاده از شعله:
داخل کندو بخصوص گوشه های کندو را با شعله حرارت دهید بطوری که چوب کندو نسوزد و تنها چوب کندو کمی قهوه ای شود و بره موم های داخل کندو حالت جوشیدن بگیرند.

شست و شو با سدیم کربنات:
ابزار و لوازم زنبورداری مانند کاردک  و … را با محلول سدیم کربنات شست و شو دهید.برای این کار ۱ کیلوگرم سدیم کربنات در۵ لیتر آب گرم حل کنید.برای ضدعفونی قاب های چوبی میتوانید فریم ها را به مدت یک دقیقه در محلول در حال جوش قرار دهید به طوری که موم و بره موم های آنها پاک شود ، سپس در آفتاب خشک کنید.

ضد عفونی با هیپوکلریت سدیم:
بدنه اصلی کندو ، طبق ها و سایر تجهیزات زنبورداری را می توان با مواد ضد عفونی کننده حاوی هیپوکلریت سدیم (NaOCl) استریل کرد.. هیپوکلریت سدیم در حال حاضر در غلظت حدود ۳٪ در سفید کننده های خانگی است. تحقیقات نشان داده  که غوطه ور بودن در محلول هیپوکلریت سدیم ۰٫۵٪  به مدت بیست دقیقه اسپور AFB و سایر باکتری ها را می کشد. هنگام استفاده از این سیستم شما باید از لباس های محافظ مناسب ، و دستکش لاستیکی بپوشید و مراقب  چشم خود باشید.

ضد عفونی با اسید استیک:
از استیک برای ضدعفونی جهت از بین بردن اسپور لارو کچی ، نوزما و پروانه موم خوار استفاده می شود. هیچ مدرک علمی  وجود ندارد که نشان دهد این اسید  در برابر (لوک آمریکائی) AFB یا EFB (لوک اروپائی) موثر است. ۱۲۰ میلی لیتر از اسید استیک ۸۰ درصد را در ظروف پلاستیکی حاوی پنبه بریزید و آن را داخل کندوهای حاوی پوکه ها قرار دهید و تمام روزنه ها را ببندید و یک هفته منتظر شوید تا تمام اسید بخار شود. و این کار را چندبار تکرار کنید.همچنین میتوانید پوکه های خود را داخل پنج طبق قرار داده و از ۶۰۰ میلی لیتر اسید استفاده کرد اما دقت کنید که تمام روزنه های بسته باشد.

ضد عفونی با سود سوزآور (هیدروکسید سدیم):
۴۵۰ گرم هیدروکسید سدیم، در ۳۸ لیتر آب حل کنید ، قطعات و کندو های چوبی  را ۵ و ۱۵ دقیقه در محلول در حال جوشیدن قرار دهید. پس از اینکه بطور کامل خشک شدن از آنها استفاده کنید.

آب کردن موم ها :
موم را به مدت ۱۰ دقیقه تا ۱۶۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود. این یک فرایند خطرناک است. زیرا دمای اشتعال موم ۱۹۹ درجه سانتیگراد می باشد به طوری که درجه حرارت باید به خوبی در زیر این سطح نگه داشته شود.

ضدعفونی کردن با تابش :
با تایش اشعه گاما میتوان تمام علایم و عوامل بیماری لوک آمریکائی و … را از بین برد.

معدوم کردن:
برای این کار در شب یا اوایل صبح دریچه پرواز را بسته وزنبورها را با مواد سمی از بین برده و سپس تمامی محتویات کندو را در گودالی ریخته و می سوزانیم.و سپس بدنه، کفی و درپوش کندوها را با شعله ضدعفونی می کنیم.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

بهترین زمان تغذیه تحریکی

چیدمان مناسب زنبورستان

مبارزه با پروانه و کرم موم خوار

جمع آوری بره موم

درمان کندوهای نرزا

زمستان گذرانی زنبور عسل