آرد سویا در تغذیه زنبور عسل

 سویا و زنبور عسل

سویا به دلیل جذابیت برای زنبور عسل ، سهولت تهیه ، قیمت مناسب و میزان پروتئین بالا در تهیه جیره غذایی برای زنبور عسل مورد استفاده زیادی دارد. از نظر ویتامین های گروه B فقیر است به همین دلیل در هنگام تهیه جیره های پایه سویا همیشه از مخمر هم استفاده می شود.سویا را می توان به تنهایی نیز استفاده کرد ولی معمولا آن را به عنوان ماده خوراکی پایه در نظر گرفته و مواد دیگری با نسبت های کم به آن می افزایند. سویا به روشها و منظورهای مختلفی فرآوری می شود و محصولات مختلفی از آن بدست می آید.انواع کنجاله سویا ، انواع سویاهای مصرف انسانی با مقادیر مختلفی از پروتئین ، دانه کامل سویا و… ولی تمام فرآورده های حاصل از سویا ارزش برابری ندارند.حتی سویاهای کارخانه های مختلف با همدیگر فرق دارند.مثلا کنجاله سویایی که چربی آن با استفاده از حلال گرفته شده است دارای بقایای هگزان می باشند که برای زنبور عسل سمی است.وقتی سویا در فرآیند تولید حرارت داده می شود ، ممانعت کننده های آنزیم هضم کننده پروتئین آن از بین می رود. این مواد شیمیایی مانع از هضم پروتئین می شوند. از سوی دیگر اگر حرارت داده بیش از اندازه باشد پروتئین های سویا تخریب می شود.تازه بودن سویا مسئله مهمی است زیرا سویاهای کهنه برای زنبور عسل سمی است.نباید بیشتر از ۶ ماه از تولید سویا گذشته باشد. در زیر در باره انواع سویا توضیح داده می شود:
کنجاله سویایی که چربی آن با استفاده از حلال استخراج شده است :
بعد از این فرآیند کنجاله باقیمانده حاوی فقط ۱ درصد روغن خواهد بود ، ولی ممکن است مقداری روغن استخراج شده مجددا به کنجاله برگردانده شوند. اغلب سویاهای موجود در بازار از این نوع می باشد. دارای مقدار زیادی (۵۰ درصد) پروتئین بوده و یکی از ارزانترین مواد دخوراکی است . مشکل اصلی آن همانطور که ذکر شد دارا بودن بقایای هگزان است که برای زنبور عسل سمی است.
کنجاله سویایی که چربی آن با فشار میکانیکی استخراج شده است:
برای از بین بردن مواد ضد تغذیه ای آن حرارت داده می شود. بسته به مقدار حرارت داده شده ، پروتئین ممکن است تا حدی تخریب شده و از دسترس خارج ش.د. قبل از حرارت دادن چربی آن با فشار مکانیکی خارج می گردد. این تنها روش غیر شیمیایی برای تولید کنجاله سویای با پروتئین بالا می باشد. از نظر تغذیه ای کمترین مواد ضد تغذیه ای را دارد. و از این نظر به کنجاله سویای روش حلالی ارجحیت دارد.این محصول دارای ۴ تا ۶ درصد چربی است که مطابق نیاز زنبور عسل است.
سویا با چربی کامل :
با روشهای مختلفی شامل خرد کردن ، پرک کردن ، پف کردن و میکرونیزه کردن تولید می شود. در روش میکرونیزه کردن سویا با استفاده از امواج کوتاه حرارت داده می شود. پروتئین و سایر مواد مغذی از نظر کیفیت تغییری نمی کند ولی از سوی دیگر مواد ضد تغذیه ای هم به میزان زیادی در آن باقی می ماند. در این روش به سلول ها آسیبی نمی رسد و در نتیجه چربی آنها نیز آزاد نمی شود.
سویای آشپزی:
خرد شده و ناپخته است. دارای بیشترین میزان مواد ضد تغذیه ای است. پروتئین آن ۳۸ درصد و چربی آن ۱۸ درصد می باشد.
سویای پف کرده با چربی کامل:
سویا با استفاده از بخار حرارت داده می شود. در این فرآیند پروتئین حفظ شده و مواد ضد تغذیه ای از بین می رود. پروتئین آن ۳۴ و چربی آن ۱۴ درصد است.
سویای پرک شده با چربی کامل:
تحت فشار تولید شده و ظاهر چربی دارد.گران ترین روش برای تولید سویای چربی کامل می باشد.ساختمان سلول شکسته شده و محتوای مغذی آن آزاد و درسترس قرار می گیرد. دارای ۳۸ درصد پروتئین و ۱۸ درصد چربی می باشد.

مشکل دیگر استفاده از سویا این است که از نظر ویتامین های گروه B فقیر هستند. آنجایی که مخمر از این نظر غنی است می توان با افزودن مخمر به جیره های حاوی سویا این مشکل را برطرف نمود.با افزودن ۲۰ درصد مخمر به جیره می توان تمام نیازهای زنبور عسل به ویتامین های گروه B را برطرف نمود.

اریکسون و هربرت خاطر نشان کردند انتخاب یک محصول سویا به عنوان جانشین یا مکمل گرده باید بر اساس اصول زیر انجام گیرد:
۱- بطور کامل پخته شود تا ممانعت کننده های تریپیسن آن از بین بروند.
۲- اگر بدون گرده مصرف شود ، باید حاوی حدود ۷ درصد چربی باشد.
۳- زمانی که همراه ۱۰ تا ۲۰ درصد گرده بعنوان مکمل گرده بکار می رود ، باید دارای ۰٫۵ الی ۱ درصد چربی باشد.
۴- باید دارای محتوای بالای پروتئین باشد (۴۵ تا ۶۰ درصد) منبع: کتاب تغذیه تحریکی زنبور عسل ؛ محسن علمی

تلگرام زنبور عسل

مطالب مرتبط:

تغذیه زنبور عسل با شربت شکر

افزایش تخمگذاری ملکه با ویتامین C

تاثیر منابع پروتئینی بر طول عمر زنبور عسل

سیستم ایمنی زنبور عسل

درمان نوزما با سرکه سیب

آماده کردن زنبور های عسل برای زمستانگذرانی