.

پرورش زنبور عسل

 در مورد شغل زنبورداری ، نحوه شروع آن ، آموزش ، درآمد و هزینه های آن سوال بسیار پرسیده می شود. با خواندن مطلب زیر به بسیاری از سوالات افرادی که قصد شروع شغل زنبورداری دارند پاسخ داده خواهد شد.

زنبورداری شغل پر ریسک

 بازده و ریسک رابطه مستقیم با هم دارند یعنی بازدهی بیشتر همراه با ریسک بیشتر است . شغل زنبورداری هم روی کاغذ نسبت به بسیاری از مشاغل پربازده تر و در عین حال پر ریسک تر است. در زنبورداری مهمترین رکن این شغل که باعث محصول و بهره وری بیشتر میشود ، طبیعت ( بارندگی ،گرد و غبار ، وزش باد و حتی آفاتی چون سیزقبا و زنبور قرمز) است که از اختیار شما بیرون است. پس کسی که قصد زنبورداری دارد یا باید طبیعت خوبی از نظر بارندگی و پوشش گیاهی داشته باشد یا بتواند در فصول مختلف به مناطق مناسب زنبورداری کوچ کند. پس هر چه در زنبورداری کوچ های به موقع و مناسبی داشته باشبید به مراتب محصول و درآمد بیشتری خواهید داشت.

گام به گام زنبوردار شوید

 جهت شروع زنبورداری حتی الامکان در دوره های زنبورداری شرکت کنید یا با خواندن کتاب های زنبورداری ابتدا اطلاعات اولیه این شغل را کسب نمایید و سال اول با خرید چند کندو (زیر ده عدد) سعی کنید بصورت عملی به پرورش زنبورداری بپردازید و کسب تجربه کنید و سال دوم با تکثیر همین کندوها و خرید کندوهای جدید کار خویش را طی چند سال توسعه دهید. یا می توانید در کنار یک زنبوردار مشغول کار شوید و یک یا دوسال بصورت کارآموز (کارگری) در کنار یک زنبوردار علاوه بر اینکه در کارها به ایشان کمک می کنید خود نیز با این شغل و کارها ی  زنبورداری آشنا می شوید.در زنبورداری تجربه بسیار مهم است. هرگز در شروع اینکار از خرید تعداد زیاد کندو خودداری کنید.

زنبوردار تک محصولی نباشید

علاوه بر تولید عسل که محصول اصلی زنبورداری است سعی کنید حداقل یک محصول دیگر زنبور عسل را بصورت تخصصی به تولید آن بپردازید. محصولاتی مثل ژل رویال ، گرده ، بره موم و حتی زهر زنبور عسل بازار خوب و روبه رشدی دارند. تولید بیشتر این محصولات نیاز به سرمایه گذاری خاص و مجزایی ندارد، نیاز به وقت بیشتر و کمی تلاش دارد.

زنبورداری شغلی پر زحمت

تصور بعضی افراد از زنبورداری ، یک شغل راحت و آسان است و گمان می کنند که پرورش زنبور عسل و تولید عسل نیاز به زحمتی نداشته و فقط با خرید کندو و رها کردن در طبیعت می توانند محصول برداشت کنند.اما باید عرض کنم اگر قصد زنبورداری حرفه ای را دارید ، علاوه بر زحمتی که در مدیریت زنبورستان باید کشید ، کوچ ، چادر خوابی و دوری از محل زندگی و شهر خود (حداقل برای دو سه ماه) را باید مد نظر قرار دهید.

رموز موفقیت یک زنبوردار

رمز موفقیت یک زنبوردار در سه اصل خلاصه می شود. نظم ، رعایت بهداشت ، تشخیص و اقدام به موقع. سعی کنید در تمام کارها شبیه زنبورها منظم باشید (مکانی و زمانی). زنبور عسل حیوان بسیار حساسی است رعایت بهداشت و اصول تغذیه ای در داشتن کندوهای قوی به شما بسیار کمک خواهد کرد. سعی کنید بیماری ها و آفات زنبور عسل را خوب بشناید تا در مواقع ضروری بتوانید به راحتی اقدامات پیشگیرانه و درمان کننده را انجام دهید.

بازار فروش آشفته محصولات زنبور عسل

 هر محصولی جهت تبدیل شدن به درآمد باید به فروش رسد ، بازار فروش عسل طبیعی ، بعلت وجود بسیار زیاد عسل های تقلبی و ارزان قیمت در بازار و عدم نظارت مسولین بسیار آشفته و زنبورداران در فروش عسل های طبیعی خود با مشکل مواجه هستند. و بیشتر سود این بازار نصیب دلالانی می شود که عسل عمده را به قیمت بسیار پایین از زنبوردار خرید و با قیمت بالای به مصرف کنندگان می فروشند. پیشنهاد می شود زنبورداران علاوه بر تولید محصول کیفی ، خود با شیوه ها نوین (و البته صادقانه) به بازاریابی محصولات خود پرداخته (فروش بصورت خرده فروشی، زمان بر اما سودآورتر از فروش عمده است).

خواندان مطالب زیر هم به شما کمک خواهد کرد. به امید موفقیت

زمان خرید کندوی زنبور عسل

تلگرام زنبور عسل

نحوه ی خرید کندوی زنبور عسل

نکات مهم پرورش زنبور عسل (زنبورداری) برای تازه کاران

کتابخانه زنبور عسل

داروخانه زنبور عسل

زمان برداشت عسل