کنه تراشه ای (آکارین)

کنه آکارین تراشه ای

کنه انگل لوله های تنفسی

این نوع کنه در لوله های تنفسی زنبور عسل زندگی و از خون آن تغذیه می کنند. و اغلب بعلت عدم مشاهده آن با چشم مورد غفلت واقع می شود.

علائم وجود کنه آکارین (تراشه ای) :

زنبوران مبتلا به این بیماری (در آلودگی شدید) قادر به پرواز نبوده و جلو دریچه کندو این طرف و آن طرف می روند و بسیار شبیه به زنبوران مبتلا به نوزما رفتار می کنند.مخصوصا حالت فلج بسیار بارز است ، اما در بیماری آکارین حالت اسهال وجود ندارد. اگر یک زنبور مبتلا به آلودگی شدید به طرف بالا پرتاب شود بدون آنکه کوششی برای پرواز از خود نشان دهد به زمین می افتد.از علائم مهم این بیماری شکل بال های زنبور است که باز و بصورت حرف K می باشد.

روش درمان کنه تراشه ای (آکارین) :

جهت درمان کنه تراشه ای باید از داروهای دود زا یا تبخیری استفاده کرد تا وارد لوله های تنفسی و کیسه های هوایی زنبور شده و کنه ها را از بین ببرد.  بهترین درمان استفاده از منتول، اسید فرمیک و اگزالیک اسید می باشد. همان روش های که  در مورد اسید فرمیک و اگزالیک (روش تصعید) جهت از بین بردن کنه واروآ گفته شده باعث درمان کنه آکارین نیز خواهد شد. اما زنبوردارانی که دستگاه تصعید و اسید فرمیک ۶۵ درصد ندارند می توانند جهت درمان این نوع کنه  از اسید اگزالیک (برای هر کندو ده قاب ۳ گرم) در دودی استفاده کنند. بر خلاف تصور دوستان دود تنباکو تاثیر چندانی بر کنه آکارین ندارد.

مطالب مرتبط:

اسید فرمیک و درمان کنه زنبور عسل

تلگرام زنبور عسل

استفاده از تیمول برای مبارزه با کنه زنبور عسل

بهترین زمان مصرف داروهای ضد کنه زنبور عسل

چگونه کنه واروآ باعث نابودی جمعیت کندو می شود؟

اسید اگزالیک و مبارزه با کنه زنبور عسل

درمان ارگانیک کنه واروآ

همه چیز در مورد کنه زنبور عسل