پرورش زنبور عسل

 .

زنبوردار موفق نوشته آقای Ross  Conrad است که در ژورنال Bee culture چاپ شده است.

با فرارسیدن فصل پاییز و اتمام فصل زنبورداری می توان با بررسی وضعیت گذشته در مورد موفقیت در زنبورداری فکر کرد.آیا موفق بوده اید؟ برای هر زنبوردار پاسخ به این سوال متفاوت است. موفقیت را نمی توان در یک جمله خلاصه کرد و از چیزهای مختلفی تشکیل شده است و می توان گفت بسته  به موقعیت فرد و اندازه کار او متفاوت می باشد. زنبورداران ممکن است با موفقیت های کوچکی در طول روز یا فصل های مختلف روبرو شوند . مانند معرفی موفقیت آمیز یک ملکه جدید به کلنی یا داشتن زنبورهای سالم و قوی برای برداشت عسل بیشتر در پایان فصل .منظور از موفقیت در زنبورداری، موفق بودن در تمام فصول از همه لحاظ می باشد. در ادامه به برخی از ویژگیهای یک زنبوردار موفق اشاره می شود.

 زنبوردار موفق هرسال کلنی جدید نمی خرد

این روزها، داشتن کلنی های زنده بعد از زمستان گذرانی و داشتن کلنی های زنده در بهار یکی از ویژگیهای زنبوردار موفق است .به سبب آلودگی کلنی ها با بیماریها و آفات مانند کنه وآروا، سوسک کوچک کندو، نوزما، سموم نئونیکوتینوئید و سندرم CCD ، داشتن کلنی های قوی در بهار سخت شده است. اگر کلنی های شما هر سال از بین برود و شما زنبورهای جدید تهیه کنید شما یک زنبوردار موفق نیستید. زنبوردار موفق نه تنها کلنی های خود را حفظ می کند بلکه روش های ازدیاد کلنی و تکثیر آنها را از منابع خود می داند. زنبوردار موفق راههای افزایش کلنی ها و جایگزین کردن کلنی های از دست رفته را بدون صرف پول گزاف می داند. زنبوردار موفق نه تنها هر سال کلنی جدید نمی خرد بلکه سالانه تعدادی کلنی جدید برای فروش دارد. موفقیت زمستان گذرانی کلنی های زنبورعسل به کنترل به موقع آفات و بیماریها، کاهش یا از بین بردن استرس تغذیه ای و نگهداری کلنی ها در مکان مناسب،بستگی دارد. کلنی های زنبور عسل که زمستان گذرانی موفق داشته، سالم و قوی هستند در شروع جریان شهد، کلید موفقیت در پرورش زنبور عسل هستند.

 زنبوردار موفق به دنبال یافتن و استفاده از انواع کندوها می باشد

عوامل مختلفی در انتخاب نوع کندو برای پرورش زنبورعسل تاثیر گذار هستند: موقعیت جغرافیایی ، نوع زنبور ، دسترسی به منابع ، دانش و آگاهی پرورش دهنده ، حجم زنبورستان ، قیمت. با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در خصوص ساخت تجهیزات جدید زنبورداری مانند انواع کندوهای جدید، برای انتخاب نوع کندو ضمن رعایت موارد ذکر شده در بالا، باید در هنگام استفاده از تجربه سایر زنبورداران که از کندوهای جدید استفاده می کنند به موارد زیر توجه داشته باشید:

چه مدت هست که زنبوردار از این نوع کندوها استفاده می کند.

چه تعداد کندو دارد و استفاده می کند.

میزان بقای زنبور در زمستان گذرانی چقدر بوده است.

زنبوردار موفق از سموم سنتتیک شیمیایی اجتناب می کند

سموم جزئی از محیط طبیعی اطراف ما هستند.گیاهان برای دفاع از خود در برابر دشمنان، مواد سمی تولید می کنند. زنبورعسل توانایی سم زدایی سمومی که از طریق شهد و گرده به بدنش وارد می شود را دارد . اما زمانی که مقدار این سموم زیاد و با هم ترکیب شوند برای زنبور مشکل ساز می شود. سموم معمولا از طریق سموم مبارزه با آفات گیاهی در بخش کشاورزی و هم چنین آفت کش هایی که برای مبارزه با آفات زنبورعسل استفاده می شوند، وارد کلنی زنبورعسل می شوند. یکی دیگر از راههای ورود سموم به کندو، موم های تجاری هستند. مشکل مهم زمانی رخ می دهد که سموم مختلف در موم جذب شده و تجمع می کنند و باعث سمیت بیشتر می شوند. زنبورهایی که داخل این موم ها پرورش داده می شوند بیشتر مستعد ابتلاء به بیماریها و آفات هستند، طول عمر آنها کاهش می یابد و باروری آنها تحت تاثیر قرار می گیرد. زنبوردار موفق باید به گونه ای کار کند که حداقل سطح سموم در کندو وارد شود با اجتناب از حشره کش های مورد استفاده در بخش کشاورزی ، عدم استفاده از کنه کش های شیمیایی برای مبارزه با آفات زنبور عسل و تعویض منظم شان های قدیمی و آلوده.

 زنبوردار موفق باید نیازهای خود را بشناسد و تعادل صحیح بین هزینه و درآمدها داشته باشد.

زنبوردار موفق باید زمان و منابع را به خوبی مدیریت کند. مدیریت زمان هم در کار پرورش زنبور و هم در سایر کارهای زندگی حائز اهمیت است. زنبوردار موفق باید زمان را مدیریت کند تا علاوه بر انجام کارهای مربوط به پرورش زنبورعسل، به کارهای مهم دیگر  مانند روابط در زندگی برسد. یکی دیگر از ویژگیهای زنبوردار موفق کمک به دیگر زنبورداران و اشتراک و انتقال تجربیات به آنها است.

زنبوردار موفق همیشه به دنبال یادگیری و افزایش علم زنبورداری است

زنبوردار موفق تمایل زیادی به مربیان و اساتید زنبورداری دارد. این کار می تواند از طریق کارگاه های آموزشی انجام شود. بعضی از زنبورداران با داشتن دانش محدود در زنبورعسل، به زنبورها این اجازه را می دهند که مسیر خود را در طبیعت طی کنند و فقط گاه گاهی با انجام بازدید مطمئن می شوند که هنوز زنبورعسل داخل کندو هست. این زنبورداران باید بدانند که نداشتن دانش کافی در زنبورعسل و زنبورداری منجر به عدم موفقیت آنها در امر پرورش زنبورعسل خواهد شد. امروزه علم آموزی و افزایش اطلاعات یکی از اجزاء مهم پرورش زنبورعسل و زنبورداری است. ممکن است یک زنبوردار بتواند مدتی کوتاه بدون داشتن دانش کافی زنبورداری کند ولی بعد از مدتی دیگر نمی تواند مدیریت مناسبی داشته باشد، زیرا علم به طور فزاینده ای در حال پیشرفت است. زنبوردار باید با آخرین اخبار زنبورداری، اختراعات، محصولات و علم  آشنایی داشته باشد و خود را برای مقابله با چالش ها و تغییرات آماده کند. زنبوردار موفق از طریق کلاس ها و کارگاههای آموزشی، کتاب و مجلات، فیلم های مستند، انجمن ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی اطلاعات خود را کسب و به روز می کند و هرگز یادگیری مطالب جدید در خصوص پرورش زنبورعسل را متوقف نمی کند. یادگیری برای زنبوردار موفق، یک چالش مادام العمر است و یکی از معیارهای تعیین موفقیت در زنبورداری است.

مترجم: اسماعیل غفوری دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

شروع زنبورداری

نکاتی که هنگام خرید ملکه باید به آن توجه کرد

طول عمر زنبور عسل کارگر ، ملکه و زنبور نر

جایگزین شهد زنبور عسل

نکات مهم پرورش زنبور عسل (زنبورداری) برای تازه کاران

کارهای زنبورداری در ماه های مختلف سال (سالنامه زنبورداری)