روش صحیح نگهداری ژل رویال و ماندگاری آن :

زنبور در حال ترشح ژل رویال

ژله رویال هر چه تازه تر باشد و تازه به مصرف برسد از کیفیت بالاتری برخوردار است. ژله رویال اگر به درستی نگهداری نشود سریعا فاسد می گردد. ژل رویال را باید بلافاصله پس از استخراج از کندو در ظروف تیره رنگ که نور به داخل  آنها نرسد قرار داده و در دمای بین صفر تا ۵ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. در چنین شرایطی ژل رویال را می توان تا ۶ ماه نگهداری کرد. نگهداری در این دما برای مدت طولانی تر تدریجا باعث ترسیدگی و فساد آن می شود.

ژل رویال به چند طریق به بازار عرضه می شود:

 • ژل رویال تازه

این نوع ژل رویال پس از تولید در کندو استخراج آن توسط زنبوردار باید در ظروف مناسب بسته بندی شده و سریعا در داخل یخچال (دمای ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد) قرار داده شود. ژل رویال تازه را باید در یخدان های مخصوص و یا در روی یخ قرار داده و به دست مصرف کننده رسانید. مصرف کننده نیز باید پس از دریافت آنرا در یخچال نگهداری کنند. ژله رویال تازه بهترین و بالاترین کیفیت را دارد.

لازم است تاکید  کنم اگر ژل رویال استخراج شده از کندو را بلافاصله به داخل یخچال منتقل نکنید (بیم ۰ تا ۵ درجه سانتی گراد) و در دمای معمولی بین ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد قرار دهید ، ظرف چند ساعت تا حداکثر ۲۰ ساعت کیفیت آن به شدت پایین آمده و ظرف  چند روز فاسد می گردد.

بنابراین روشن است که ژل رویال یک ماده ناپایدار است و برای حفظ کیفیت آن در طول نگهداری اقدام کرد. لذا قرار دادن ژله رویال در یخچال و یا فریزر پس از استخراج موکدا توصیه می شود.

ژل رویال را می توان در فریزر ۲ الی ۳ سال نگهداری کرد و بدون این که کیفیت آن کاهش یابد به مصرف رسانید. ژل رویال منجمد شده و خشک شده در خلاء (پودر ژل رویال) را که در ظروف مخصوص بسته بندی شده است را می توان در دمای یخچال برای مدت حداقل یک سال و در فریزر (-۱۸ درجه سانتی گراد) به مدت دو سال نگهداری کرد.برخی از تولید کنندگان برای جلوگیری از تخریب و ماهیت و یا کاهش کیفیت ژل رویال آنرا در گاز آرگون نگهداری می کنند.

 • ژل رویال منجمد شده و یا نگهداری شده در فریزر

تولید کننده این نوع ژله رویال را پس از استخراج از کندو ، در ظرف  مخصوص بسته بندی کرده و در فریزر (-۱۰ تا -۱۸ درجه سانتی گراد) نگهداری کرده و در زمان نیاز به مصرف کننده تحویل می دهد.

 • ژل رویال منجمد شده و خشک شده در خلاء (لیوفیلیز شده)

این نوع ژل رویال بصورت پودر تهیه می شود که بسیار رطوبت پذیر است. گفتنی است که ژل رویال پودر شده در خلاء نیز از کیفیت بالائی ، مثل ژله رویال تازه برخوردار است.

 • ژل رویال مخلوط در عسل

برای مخلوط کردن ژله رویال در عسل باید دقت کرد که میزان رطوبت پایین باشد (کمتر از ۱۶ درصد رطوبت داشته باشد). در غیر این صورت ژله رویال در عسل تخمیر شده و فاسد می گردد.مقدار مخلوط کردن ژل رویال در عسل باید به نسبت یک در صد باشد. یعنی مثلا یک گرم ژل رویال در ۱۰۰گرم عسل مخلوط کرده و در دمای کمتر از ۱۵ درجه ساننیگراد نگهداری شود (در این دما تا چند ماه قابل نگهداری است). از این مخلوط روزانه به مقدار ۲۰ گرم (یک قاشق غذاخوری) مصرف کرد که معادل همان دز مصرفی ژل رویال (۲۰۰ میلی گرم در روز) است. البته می توان روزانه تا ۱ گرم ژل رویال را نیز مصرف کرد.

تاثیرات عملکردی ژله رویال:

مهمترین ویژگی ژل رویال این است که باعث بهبود سلامتی انسان می شود. این موضوع توسط برخی از محققین مورد مطالعه قرار گرفته است و گرچه در بعضی از موراد اختلاف نظر است ولی شواهد بیولوژیکی متعددی برای آن ارائه شده است.این موارد یعنی تاثیرات بیولوژیکی ژله رویال عبارتند از :

 • خواص ضد باکتریائی ، ضد ویروسی و ضد قارچی

این خواص عمدتا مربوط به وجود HDA (هیدروکسی دسنوئیک اسید) و پروتئین و پپتیدهای مختلف در آن است.

 • محرک زیستی و ضد پیری است

  ژل رویال شاخوندر لاروهای زنبور عسل باعث رشد و افزایش مستقیم میزان متابولیسم شده ، همچنین باعث افزایش وزن حیوانات می گردد. در حیوانات باعث افزایش متابولیسم اکسیژن در بافت ها می گردد. در نتیجه باعث بهبود عملکرد و افزایش توان حیوانات می گردد.مطالعاتی  که روی انسان نیز انجام  شده نشان داده که ژل رویال باعث افزایش متابولیسم بدن انسان می گردد.همچنین ژل رویال و موتد موجود در آن باعث طول عمر برخی از حیوانات شده است.این امر مبین وجود عامل محرک طول عمر در ژله رویال است.

 • تاثیر روی بهبود سیستم ایمنی

این موضوع برای بیماری هایی مثا انواع سرطان ، MS ، حساسیت ها و التهاب ها بسیار مهم است.این خصوصیت بواسطه وجود نوعی پروتئین بنام آپالبمین در آن است.

 • تاثیر مثبت روی سیستم عصبی

این خصوصیت ژل رویال در بیماران مبتلا به آلزایمر،پارکینسون ، MS ، و غیره تاثیر مثبت دارد.

 • تاثیر مثبت روی قلب و عروق و گردش خون

مطالعات مختلفی که روی حیوانات ، خصوصا موش ها شده است نشان داده است که ژل رویال تاثیرات مثبتی روی گردش خون و قلب و عروق دارد. از جمله باعث کاهش سطح کلسترول و تریگلسیریدها در سرم خون شده ولی باعث افزایش سطح چربی خوب خون می گردد.علاوه بر این گزارشاتی از تاثیر مثبت ژل رویال برای کنترل  فشار خون در حیوانات نیز وجود دارد.پپتیدهای موجود در ژله رویال ضد فشار خون هستند.

دکتر عبادی

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

خواص ژل رویال

ژل رویال چیست ؟

فیلم آموزشی تولید ژل رویال ، آقای کوهی

برداشت ژل رویال بدون پیوند زدن

روش های تولید ژل رویال پر محصول در چین