.

هفت نکته که خریداران ملکه باید به آن توجه داشته باشندنکات خرید ملکه زنبور عسل

این مطلب توسط آقای Larry connor پروش دهنده ملکه زنبور عسل در ایالات متحده نوشته شده شده و در مجله Bee culture چاپ شده است .

نکته اول: توجه داشته باشید ملکه زنبور عسل شما یک موجود زنده است.

ملکه زنبور عسل موجود زنده است و باید از آن از محل تولید تا انتقال به کلنی جدید و معرفی به کلنی مواظبت کرد. ملکه در تمام سنین(باکره،تازه جفت خورده و چند ساله تخم گذار) نیاز به ارتباط و تماس های مکرر با زنبورهای کارگر دارد. زنبورهای کارگر وظیفه تیمار ملکه و تامین آب و غذای ملکه را بر عهده دارند. در حین انتقال ملکه باید در قفس یا هنگامی که با زنبور پاکتی منتقل می شود نیاز دارد توسط زنبورهای کارگر پرستاری شود. این زنبورهای پرستار باید از زنبورهای  روی قاب های نوزادان انتخاب کرد.

ملکه های زنبورعسل در حین انتقال به آب نیاز دارند. این آب را می توان از طریق چکاندن چند قطره آب بر روی قفس ملکه فراهم کرد. این کار از دهیدراته شدن ملکه در حین انتقال جلوگیری می کند. کمبود آب و دهیدراته شدن ملکه در حین انتقال یکی از عوامل اصلی مرگ و میر ملکه ها در هنگام انتقال است.

نکته دوم: محافظت ملکه زنبور عسل از درجه حرارت های بالا و پایین.

درجه حرارت نگهداری ملکه بسیار مهم است. ملکه نباید در معرض مستقیم نور خورشید و گرمای آن باشد یا هنگام حمل و نقل در خودرو نباید در محلی باشد که خیلی گرم یا سرد بشود. اگر هوا سرد است زیر ۵٠ درجه فارنهایت(١٠ درجه سانتی گراد) باید قفس ملکه را در جیب کت خود بگذارید و از سرما محافظت کنید در حالی که در حال چک کردن زنبورهای خود هستید.

در حین کار قفس ملکه را بیشتر از ۸ ثانیه در روی کندوی بعدی قرار ندهید. اگر قرار هست ملکه در طی روز حمل و نقل شود و به چند زنبورستان مختلف سرکشی کنید و تعویض ملکه داشته باشید، ملکه را با نوکلئوس حمل و نقل کنید که  داخل آن زنبورهای پرستار و ذخیره غذایی کافی باشد. زنبورهای پرستار داخل نوکلئوس به خوبی از ملکه ها نگهداری کرده و از دهیدراته شدن آنها جلوگیری می کنند.

نکته سوم: خمیر شیرین ملکه زنبور عسل را بررسی کنید.

هنگامی که خمیرشیرین برای قفس حمل و نقل ملکه تهیه می کنید، باید خمیر از نظر میزان رطوبت بررسی گردد. مراقب باشید خمیر بیش از حد مرطوب نباشد. اگر رطوبت خمیر بالا باشد، باعث جاری شدن بخش مایع و آغشته شدن ملکه می شود. اگر اینطور باشد باید با اضافه کردن پودر شکر خشک رطوبت خمیر را کاهش داد. اگر ملکه به این مایع آغشته شد ، آن را از قفس خارج کنید آن را در قفسی قرار دهید که پودر شکر خشک وجود دارد. سپس با اضافه کردن زنبورهای پرستار اجازه دهید تا پودرهای شکر را از سطح بدن ملکه پاک کنند و بعد از آن ملکه را به کلنی معرفی کنید.

نکته چهارم: کلنی ها باید برای پذیرش ملکه آماده شده باشند.

هرگز ملکه ها را به کلنی های دارای ملکه تخم ریز یا کلنی هایی که کارگر تخم ریز (کلنی های نرزا) معرفی نکنید. قطعا کارگران ملکه جدید را خواهند کشت و ملکه ای که به این صورت مورد اذیت و آزار قرار گرفته را نمی توان به کلنی دیگر معرفی کرد.

اگر هنوز از وضعیت ملکه در کلنی مطمئن نیستید، کمی صبر کنید و کلنی را از نطر وجود ملکه از طریق وجود یا عدم وجود تخم روز و لاروها بررسی کنید. زیرا ندیدن ملکه دلیل بر نبودن آن در کلنی نیست. زیرا ملکه های باکره کوچکتر از ملکه های تخم گذار هستند و دیدن آنها سخت تر هست. ملکه های باکره معمولا زیر زنبورهای کارگر پنهان می شوند و در قاب های دیگر به جستجوی ملکه های خواهری خود می گردند تا آنها را یافته و از بین ببرند. به خاطر داشته باشید ممکن است شما زمانی کلنی را بازدید کنید که ملکه برای پرواز جفت گیری یا جهت یابی به خارج کندو پرواز کرده باشد.

نکته پنجم: زمان در پرورش ملکه همه چیز است.

زنبوردار باید تقویم زمانی برای پرورش ملکه داشته باشد تا وقایع را در آن ثبت کند. به خاطر داشته باشید که دوره دگردیسی ملکه ١۶ روز طول می کشد. ملکه بعد از تولد باید به بلوغ جنسی برسد. مدت زمان لازم از زمان تولد تا تخم ریز شدن ملکه حدودا ١٢ روز طول می کشد. البته ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی این مدت به تاخیر افتد. زمان بندی مناسب برای آماده کردن کلنی های جدید برای پذیرش ملکه یا آماده کردن کلنی هایی که قرار هست ملکه های آنها تعویض گردد بسیار مهم است. مدت زمانی که کلنی باید بدون ملکه باشد تا پذیرش ملکه جدید با موفقیت انجام گردد، باید به خوبی رعایت گردد.

نکته ششم: مشکلات بسیار رایج

یکی از مشکلات بسیار رایج از بین رفتن ملکه زنبورهای پاکتی است. زیرا ملکه ای که در زنبورهای پاکتی قرار می گیرد، مادر زنبورهای داخل پاکت نیست و یک حس قوی برای جایگزینی ملکه در کلنی های جدید وجود دارد. عدم پذیرش ملکه توسط زنبورهای پاکتی اغلب اتفاق افتاده است. امکان دارد زنبورهای کارگر ملکه را پذیرش نکنند و کندو به طرز ناامید کننده ای بدون ملکه بماند. به همین خاطر فروشندگان زنبورپاکتی همیشه تعدادی ملکه اضافه به همین خاطر برای مشتریان ارسال می کنند.

نکته هفتم: انتخاب بهترین روش معرفی ملکه

ملکه ها در داخل قفس های چوبی یا پلاستیکی ارسال می گردند. قسمت خروجی این قفس ها بوسیله خمیر شیرین یا چوب پنبه مسدود شده است. بعد از گذاشتن قفس ها داخل کلنی ای که قرار هست ملکه به آن معرفی شود، باید سه روز فرصت داد تا ملکه از طریق خورده شدن خمیر شیرین توسط زنبورها رها شود یا بعد از سه روز چوب پنبه برداشته شود. در طی این سه روز ملکه فرصت دارد تا فرمون خود را توسط زنبورهای کارگر در کلنی پخش کند. بعد از سه روز زنبوردار باید چک کند که آیا کلنی ملکه را پذیرفته یا کشته است. یکی از بهترین ها راههای معرفی ملکه مخصوصا برای کلنی هایی که قرار هست ملکه ها تعویض شود استفاده از روش قفس فشاری است. آزادسازی ملکه زودتر از سه روز اغلب منجر به مرگ آن می شود.زنبورهای کارگر با مکاتیسم خاصی ملکه را می کشند. چند زنبور کارگر به دور ملکه تشکیل یک توپ را می دهند و با تولید حرارت باعث نابودی ملکه می شوند. تغییر ملکه در کلنی زنبورعسل همانند تغییرات سیاسی در جوامع انسانی است. ملکه جدید تا زمانی که بتواند با استفاده از تخم ریزی و توسعه سیستم فرمونی و پخش فرمون در کلنی جایگاه خود را بهبود بخشد، در موقعیت حساسی قرار دارد.

ترجمه مهندس اسماعیل غفوری

مطالب مرتبط:

طول عمر زنبور عسل کارگر ، نر و ملکه

تلگرام زنبور عسل

تعویض ملکه در تابستان و پاییز

ملکه باکره چه مدت پس از تولد شروع به تخمریزی می کند؟

روش تهیه خمیر شیرین قفس ملکه

نرزا شدن ملکه زنبور عسل

انواع شاخون در کندو

پرورش ملکه زنبور عسل

دلایل کاهش تخم ریزی ملکه