تغذیه زنبور عسل

روش های تغذیه زنبور عسل

زنبور عسل نیاز به پروتئین (اسید آمینه) ، کربوهیدرات ها (قندها) ، چربی ، ویتامین ها، مواد معدنی و آب دارد. و این مواد مغذی باید در رژیم غذایی زنبور از لحاظ کیفی و کمی موجود باشد.

قندهای مورد نیاز زنبور عسل :

کربوهیدرات ها به مقدار فراوان در رژیم غذایی زنبور عسل مورد نیاز است و به طور عمده برای تولید انرژی استفاده می شود، اما ممکن است به چربی های بدن  نیز تبدیل و ذخیره شود. برخی قندها  مانند گلوکز، فروکتوز، ساکارز ، مالتوز ، توسط زنبور عسل مورد استفاده قرار می گیرد و برخی از قندها مانند لاکتوز، رافینوز برای زنبورها  سمی هستند.

پروتئین ها و اسیدهای آمینه مورد نیاز زنبور عسل:

یک زنبور بالغ پرستار روزانه به مصرف حداقل ۱ میلی گرم پروتئین متشکل از اسیدهای آمینه مطلوب دارد.اگر گرده با کیفیت موجود نباشد زنبورداران باید مکمل های پروتئینی (کیک های گرده) مناسب در اختیار کلنی قرار دهند.

ویتامین های مورد نیاز زنبور عسل:

زنبور عسل جهت تولید ژل رویال برای لاروهای جوان و ملکه  نیاز به یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین ها دارد. زنبوران پرستار به ویتامین B کمپلکس برای پرورش نوزادان نیاز دارند. علاوه بر این ویتامین، اسید اسکوربیک (ویتامین C) نیز برای پرورش نوزادان ضروری به نظر می رسد. سایر ویتامین ها من جمله ویتامین E جهت تولید ژل رویال و پرورش بهتر نوزادان باید مد نظر قرار گیرد.
کلنی زنبورعسل تا زمانی که گرده فراوان ذخیره  دارد  یا گرده تازه توسط زنبور عسل وارد آن می شود تمام نیازهای آن به ویتامین ها بر طرف می شود. اما در صورت کمبود گرده گل با کیفیت در طبیعت باید این ویتامین ها در اختیار زنبوران قرار گیرد.

مواد معدنی مورد نیاز زنبور عسل :

مواد معدنی مورد نیاز در رژیم غذایی انسان و سایر مهره داران (سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، کلر، فسفر، آهن، مس، ید، منگنز، کبالت، روی و نیکل) در گونه های حشرات مورد نیاز است. گرده شامل همه مواد معدنی، مورد نیاز زنبور عسل می باشد.

چربی مورد نیاز زنبور عسل :

آبخوری زنبور عسل

زنبور عسل نیاز ضروری به بعضی از اسیدهای چرب دارد که تمام این اسیدهای چرب در گرده گیاهان موجود می باشد.

نیاز زنبور عسل به آب :

آب جمع آوری شده توسط زنبور به عنوان رقیق کننده عسل ، برای حفظ رطوبت مطلوب در کندو ، و همچنین حفظ دمای مناسب  منطقه نوزادان مورد استفاده قرار می گیرد. آب مورد نیاز و جمع آوری شده توسط یک کلنی به طور کلی با دمای هوا و رطوبت نسبی ، قدرت مستعمره ، و مقدار نوزادان  در حال پرورش در ارتباط است.

 مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

بهترین زمان تغذیه تحریکی زنبور عسل

تغذیه زنبور عسل با پودر خشک

سویا در تغذیه زنبور عسل

اثرات کمبود گرده گل بر روی زنبوران

مولتی ویتامین و داروهای تقویتی زنبور