ملکه زنبور عسل هیبرید

 ملکه هیبرید

زنبور یا ملکه هیبرید یا زنبور دو رگه نتایج حاصل از تلاقی دو یا چند نژاد یا سویه متفاوت زنبور عسل می باشد.

چرا زنبور یا ملکه هیبرید ؟

هر یک از نژادهای زنبور عسل در منطقه جغرافیائی خود و تحت شرایط محیطی و اقلیمی در طول زمان تکامل یافته و خصوصیات ظاهری و رفتاری خاصی پیدا می کند.بعضی از این خصوصیات از نظر اقتصادی مفید و بعضی دیگر نامناسب می باشند.نژادی مناسب و مورد علاقه زنبورداران است که حتی الامکان تمام خصوصیات خوب را دارا باشد. بطور خلاصه یک نژاد خوب باید:

  • آرام باشد
  • جمعیت خوب تولید کند
  • فعال بوده و شهد زیادی جمع آوری نماید
  • زمستان گذرانی خوب داشته باشد
  • نسبت به بیماری ها و آفات مقاوم باشد
  • غارتگر نباشد
  • قدرت سازش با شرایط آب و هوای مختلف را داشته باشد

نمی توان انتظار داشت که بر اثر انتخاب طبیعی تمام صفات بالا در یک نژاد موجود باشد . ولی بررسی خصوصیات نژادهای مختلف نشان می دهد که بعضی از صفات مناسب در یک نژاد و عده ای از آنها در نژادهای دیگر متمرکز است. البته صفاتی که در یک نژاد (در کندوهای مختلف) به درجاتِ متفاوتی ظاهر می گردد با توجه به پدیده هتروزیس (قدرت بیشتر هیبریدها و برتری بعضی از صفات آنها نسبت به والدینشان) دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که می توان بین نژادهای مختلف یا لاین های مختلف تلاقی های مناسبی را اجرا نمود و صفات مطلوب مورد نظر را در هیبریدهای حاصله جمع آوری کرد.تحقیقات نشان داده است که بعضی هیبریدها تولید عسل سالانه آنها نسبت به لاین های اقتصادی موجود تا ۵۰ درصد افزایش داشته اند (مکنسن و روبرت ۱۹۵۴). ضمنا ثابت شده است که بعضی از خصوصیات ظاهری هیبریدها نسبت به والدین آنها بهتر و برتر است.با توجه به دلایل مذکور می توان در داخل یک نژاد ، لاین های برتر را انتخاب کرده و سپس با لاین های انتخاب شده از نژاد دیگر تلاقی نمود.از آن جا که نژاد ایرانی با شرایط محلی خاص ایران سازش یافته و این صفات بصورت ژنتیکی به نسل های بعدی منتقل می شود بهتر است در تلاقی و تولید هیبرید یکی از نژادهای انتخابی نژاد ایرانی باشد (تجربه شخصی بنده است)

بررسی خصوصیات چند ملکه هیبرید :

(توجه شود که این ویژگی ها نسبت به اقلیم ایران نسیت بلکه نسبت به اقلیم کشورهای تولید کننده می باشد):

ملکه هیبرید استارلاین (star-line) :

این ملکه هیبرید ، آمیخته ۴ لاین با منشاء لاین هایی از نژاد ایتالیایی می باشد و در واقع از تلقیح بین افراد انتخابی زنبور ایتالیایی در آمریکای شمالی حاصل و در سال ۱۹۴۹ توسط کیل ارائه شده است.خصوصیات مهم این زنبور هیبرید عبارت است از یکنواختی رنگ بدن ( به رنگ زرد طلایی روشن) ، تولید عسل زیاد ، افزایش قدرت ادامه حیات نوزادان نسبت به والدین اولیه ، آرام بودن و فعالیت خوب در آب و هوای معتدل می باشد.

ملکه هیبرید میدنایت (Midnite hybride) :

این زنبور عسل هیبرید ، مانند هیبرید استارلاین آمیخته ای از ۴ لاین است. این زنبور برای اولین بار در سال ۱۹۵۷ در نتیجه تلقیح بین نژاد زنبور عسل قفقازی و زنبور عسل کارنیولان (کارنیکا) حاصل و وارد بازار شده است.از خصوصیات مهم این هیبرید به رنگ بدن سیاه یکنواخت ، تولید خیلی زیاد ، آرام بودن که در آب و هوای سرد به خوبی فعالیت می کند ، می توان اشاره کرد.

ملکه هیبرید بوکفست (buckfast) :

بسیاری از زنبورداران زنبور عسل بوکفست را یک نژاد می دانند اما این طور نیست و این زنبور عسل یک هیبرید است که البته بعضی منابع آن را هیبریدی از تلاقی چندین نژاد زنبور عسل می دانند اما Adam (تولید کننده این هیبرید) بوکفست را از تلاقی بین زنبورعسل بومی بریتانیا و زنبور عسل ایتالیایی می داند. از خصوصیات این ملکه هیبرید می توان به تولید عسل بسیار عالی ، تمایل به غارت (شبیه نژاد ایتالیایی) ،مقاوم در برابر کنه تراشه ای، سازگار با زمستان های سرد و مرطوب ، نظر بچه دهی کم، زنبور عسل ملایم و متوسط در دفاع و گرایش پایین به ازدحام و رشد سریع در بهار را می توان نام برد.(تجربه شخصی: برای اقلیم ایران مناسب نیست) منابع: کتاب پرورش زنبور عسل ،رحیم عبادی و علی اصغر احمدی -Glossary of Apiculture Terms

تلگرام زنبور عسل

مطالب مرتبط:

مقایسه چند نژاد مشهور زنبور عسل

تفاوت کارنیکا و کارنیولان

ملکه کارنیکا

هم خونی در زنبور عسل

ژنتیک زنبور عسل