عسل طبیعی  شکرک زده

شکرک زدن عسل :

 مقدار قندهای موجود در عسل تقریبا ۴٫۵ برابر آب آن است.زنبوران در هنگام تولید عسل از شهد یا عسلک ، آنزیم اینورتاز به آن اضافه می کنند. آنزیم اینورتاز ، ساکارز موجود در شهد یا عسلک را به فروکتوز و گلوکز تبدیل می کند.قند ساکارز قابلیت حل شوندگی بالایی ندارد ولی زنبوران در دمای موجود در داخل کندو با تبدیل ساکاروز به گلوکز توانایی لازم را پیدا می کنند که محلولی با غلظت بیشتری در مقایسه با قندهای دیگر تولید کنند.گلوکز قند نسبتا نامحلولی است و مقدار آن در شکرک زدن و یا نزدن عسل بسیار موثر است.

 مدت زمانی که عسل شکرک خواهد زد:

مدت زمانی که طول می کشد تا عسل کریستالیزه شود بستگی به نسبت فروکتوز به گلوکز موجود در آن دارد. اگر این نسبت بیشتر از ۱٫۳۳ باشد عسل مدت زمان طولانی تری شکرک نمی زند. یکی دیگر از عوامل مهم که در شکرک زدن عسل طبیعی نقش دارد ، نسبت گلوکز به آب است. هنگامی که این نسبت کمتر از ۱٫۷ باشد ، شکرک زدن به کندی رخ می دهد. عسل ها با توجه به منشا گیاهی خود از چند ساعت تا چندین سال ممکن است زمان ببرد تا عسل شکرک بزند.

عواملی که در تسریع شکرک زدن عسل موثرند:

در واقع عسل یک محلول قندی فوق اشباع است که عواملی چون دما و شرایط نگهداری در تسریع یا تاخیر شکرک زدن آن موثر است واین فرآیند هیچ ربطی به تقلبی بودن عسل ندارد و در واقع فرآیندی است که نشانه طبیعی بودن عسل است.وجود دانه های گرده و ذرات موم در عسل از مهم ترین عوامل ناخالصی هستند که نه تنها کیفیت ظاهری آنرا کاهش می دهند بلکه عملا باعث تسریع در شکرک زدن عسل می شوند.

بسیاری از زنبورداران به بهانه مشتری پسند نبودن و عدم استقبال مصرف کنندگان از عسل های رس کرده ، با استفاده از روش های مثل حرارت دان و… مانع از رس کردن (شکرک زدن عسل) عسل می شوند. در واقع مشتری پسند نبودن عسل های رس کرده ، به تفکر و فرهنگ اشتباه جامعه بر می گردد که  تصور می شود عسل طبیعی شکرک نمی زند و رس کردن عسل نشانه تقلبی بودن آن است. و زنبورداران با جلوگیری از شکرک زدن عسل نه تنها به اشاعه ی این فرهنگ و تفکر اشتباه کمک کرده بلکه عرصه را برای جولان عسل های تقلبی باز می کنند. پیشنهاد ما به زنبورداران محترم که خرده فروشی می کنند این است که با چاپ دلایل رس کردن عسل های طبیعی از منابع و کتب معتبر در یک برگ یا کاتالوگ و تحویل آن به مشتریان خود در فرهنگ سازی مصرف عسل سالم و تنگ کردن زمینه برای متقلبان گام موثری بردارند.

توضیحات:

  • چون عسل حرارت دیده بعضی خواص مفید خود را از دست می دهد ، در صورتی که به مشتری گفته نشود از نظر شرعی مشکل دارد.
  • شکرک عسل طبیعی نرم بوده و زیر دندان احساس نمی شود و به دندان هم نمی چسبد.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

تشخیص عسل طبیعی

مشخصات عسل طبیعی

فروش عسل طبیعی

زمان برداشت عسلفروشگاه اینترنتی فروش عسل طبیعی و خالص

خواص عسل