شبکه مانع ملکه

شبکه مانع ملکه زنبور عسل

صفحه ای سوراخ دار با سوراخ های به قطر ۴٫۴ میلی متر (تا ۴٫۱ میلیمتر هم گزارش شده) که از سوراخ های آن زنبور کارگر گذشته ولی ملکه و زنبور نر نمی توانند عبور کنند. این وسیله را بین دو طبقه کندو می گذراند تا از عبور ملکه به طبقات دیگر جلوگیری کنند و گاهی آن را بطور عمودی و موازی با قاب ها در داخل کندو (مثلا بین قاب های هشتم و نهم) گذاشته ، ملکه را مجبور به تخم گذاری در این دو قاب می کنند.

چرا شبکه مانع ملکه زنبور عسل استفاده کنیم؟

زمان برداشت عسل مطمنا با قاب های عسلی مواجه شده اید که مقداری از آن توسط ملکه تخم ریزی شده است. از یک طرف علاقمندید جهت برداشت بیشتر عسل آن را داخل اکستراکتور بگذارید و عسل آن را برداشت کنید و از طرفی در این زمان هر تخم و لارو و شفیره برای کندو حیاتی است.حتی اگر تصمیم بر برداشت عسل داشته باشید بعلت وجود شفیره و لارو از کیفیت عسل کاسته خواهد شد. به همین دلیل جهت عدم ورود ملکه  به قسمت ذخیره عسل از شبکه مانع ملکه استفاده می کنند. البته این تنها کاربرد شبکه مانع ملکه نیست ، در پرورش زنبور نر و همچنین جلوگیری از بچه دهی زنبوران نیز از شبکه مانع ملکه استفاده می شود.

زمان استفاده از شبکه مانع ملکه زنبور عسل :

 مدتی قبل از شروع فصل شهد از شبکه مانع ملکه استفاده می کنند. شبکه مانع ملکه بین کندو و طبق قرار می گیرد و ملکه و زنبورهای نر بعلت جثه بزرگتر در کندو محبوس می شوند اما زنبورهای کارگر می توانند از شبکه ملکه  عبور کرده و عسل را در طبق ذخیره کنند.با این روش علاوه بر برداشت عسل بهتر ملکه نیز به تخم ریزی خود ادامه می دهد.

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

نحوه ی جمع آوری بره موم

کندوی کف باز

کندوی پلاستیکی ، مزایا و معایب

انواع شربت خوری زنبور عسل

بازار لوازم و تجهیزات زنبور عسل