کندوی مدرن فلو هایو

کندوهای مدرن فلو هایو

زنبورداران با مشکلات برداشت عسل آشنا هستند ؛ مشکلات پوشیدن لباس مخصوص زنبورداری، تفنگ‌های دودزا، چاقوی داغ و سانتریفیوژ کردن موم. استوارت اندرسون، یک زنبوردار استرالیایی و پسرش سیدر چیزی اختراع کرده‌اند که به آن “فلو هایو” می‌گویند.

مزایا و معایب کندوی مدرن فلو هایو :

  • برداشت عسل هیچگونه استرسی به زنبورها وارد نمی کند.
  • برداشت عسل بدون نیاز به تجهیزات گرانقیمت (اکستراکتور و…)
  • از جدارۀ شفاف کندو می توانید بدون بازکردن در آن ، زمان رسیدن عسل را تشخیص دهید.
  • برداشت عسل بسیار تمیز و بهداشتی خواهد بود.
  • ۲۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا عسل کاملاً تخلیه شود که این بستگی به غلظت عسل و دمای کندو دارد. هر قاب می‌تواند حدود ۳ کیلوگرم عسل تولید کند.
  • تکامل منفی زنبور عسل در از دست دادن ویژگی تولید موم است.

نحوه کارکرد کندوی مدرن فلو هایو :

قاب کندوی مدرن فلو هایو

فلو هایو (flow hive) از چند قاب پلاستیکی تشکیل شده است. سلول های پلاستیکی این قابها از چیده شدن نوارهایی در کنار هم تشکیل می شوند. نیمی از هر سلول شش ضلعی در یک نوار و نیم دیگر آن در نوار مجاور قرار دارد. چفت شدن این دو نوار، سلولی را می سازد که زنبورها آن را با موم تکمیل خواهند کرد.

ضلع انتهایی قاب و دیواره پشتی کندو شفاف هستند. بنا براین زنبوردار بدون آنکه نیاز به باز کردن کندو داشته باشد وضعیت عسل داخل سلول ها و شروع پولک کردن آن توسط زنبورها را می بیند. برای برداشت عسل یک آچار فلزی شبیه به یک آچار آلن بلند داخل محل تعبیه شده در قسمت بالای قاب می شود و با چرخاندن ۹۰ درجه آن ، نوارهای پلاستیکی تشکیل دهندۀ سلول ها یکی در میان از جای خود حرکت کرده و سلول ها دو نیم می شوند.

عسل داخل سلول های شکسته شده به سمت پایین جریان پیدا می کند. با توجه به شیب سلول ها به سمت داخل، عسل روی زنبورهای مستقر روی قاب نمی ریزد.در طول قسمت پایینی قاب یک لولۀ پلاستیکی تعبیه شده که عسل های فروریخته از طریق شلنگی که به انتهای آن متصل می شود مستقیماً داخل شیشۀ عسل خواهد ریخت.

با بازگرداندن آچار فلزی به حالت اول خود سلولهای شکسته شده به حالت اول بر می گردند و قاب برای استفاده مجدد زنبورها آماده است. هرچند این موزیانه ترین کلاه برداری اززنبوران عسل در طول تاریخ است اما واقعاً استرس و تلفات زنبورها و زحمات زیاد زنبوردارها برای برداشت عسل را از بین می برد. (سایت نحل منفرد)

مطالب مرتبط:

تلگرام زنبور عسل

شناسنامه کندوی زنبور عسل

آشنایی با کندو زنبور عسل

درمان کندوهای نرزا

روش ادغام کندوها

تولید کندوهای چند ملکه ای