یبوست زنبور عسل

 علائم یبوست در زنبور عسل :

بعد از یک دوره طولانی آب و هوای نامساعد بهاری و یا تابستان زود رس زنبوران جوان با شکم های متورم و فاقد قدرت پرواز در محوطه زنبورستان و جلوی کندوها پیدا می شوند و موقعیکه بیماری برای مدت طولانی در زنبورستان وجود داشته باشد زمین زنبورستان بطور آشکار پوشیده از زنبوران تلف شده خواهد شد. در این شرایط اگر فشاری به شکم زنبور وارد شود مدفوع به شکل دانه های تسبیح متصل بهم (شبیه سوسیس) بیرون خواهد آمد.

چرا زنبور عسل دچار یبوست (سوء هاضمه) می شود؟

  • زنبوران جوان گرده خیلی زیادی را در اولین روزهای دوران زندگیشان مصرف می کنند تا بتوانند غده های خود را برای تهیه غذا به لاروها بکار کافی وادارند. اگر در این موقع بدلایل ویژه ای از قبیل بدی آب و هوا ،تلف شدن تعداد زیادی از زنبوران جوان به علت بیماری نوزما و همچنین تلف شدن زنبوران جوان در نتیجه توقف پرواز تخلیه و پاکسازی ، آب به کندو آورده نشود ، گرده گل مصرف شده هضم نگردیده و در روده یا مجرای دفعی زنبور باقی مانده و زنبوران مبتلا به یبوست می شوند.

پیشگیری و روش های درمان یبوست زنبور عسل:

جهت درمان ۲۰ کندو با جمعیت ده قاب زنبور عسل ، شربت زیر را تهیه و در شربت خوری ریخته و داخل جمعیت های مبتلا به یبوست آویزان نمایید.

  • ۱ کیلوگرم عسل
  • ۴ کیلوگرم شکر
  • ۱۰ لیتر آب ولرم
  • ۰٫۵ لیتر آبلیموی طبیعی

زنبورهایی که مبتلا به یبوست هستند با خوردن این شربت آب لازم برای بدنشان را تهیه و مدفوعات موجود در بدنشان به خارج رانده و از مرگ نجات می یابند.همچنین آب بهداشتی جهت مصرف زنبورها در نزدیکی زنبورستان قرار دهید.

 مطالب مرتبط:

بیماری سپتیسمی زنبور عسل

تلگرام زنبور عسل

سرمازدگی لارو زنبور عسل

داروخانه تخصصی زنبور عسل

بیماری های زنبور عسل و معرفی داروهای موثر

تغذیه زنبور عسل با بره موم